Britská premiérka Theresa Mayová se necítí být "zmatená". Mayová tak v televizním rozhovoru reagovala na obvinění svého bývalého velvyslance v Bruselu, že její vláda stále nemá jasno v tom, jak si představuje vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

Premiérka teď zveřejnila, jaké bude mít brexit důsledky: Británie odejde nejen z EU, ale i z jednotného evropského trhu. To ale může vést k dalšímu vyostření sporů se Skotskem, jehož politici hrozí vyhlášením nového referenda o nezávislosti.

"Opět budeme mít kontrolu nad našimi hranicemi a zákony," řekla Mayová v rozhovoru pro televizi Sky News. Zopakovala tak hlavní priority své vlády pro vyjednávání s unií o budoucí podobě vztahů. Londýn chce mít možnost zastavit příchod pracovníků z jiných zemí unie na britské ostrovy a odmítá se podřídit rozhodování evropských soudů. To ale znamená, že Británie nemůže po odchodu z unie v jednotném trhu zůstat.

Mayová a její okolí to už podle britských médií akceptují. V rámci jednotného trhu platí společná pravidla pro volný pohyb zboží nebo pracovní síly. Jejich dodržování zajišťují rozsudky Evropského soudního dvora.

Na víkendové sdělení premérky reagovala v pondělí i libra, která výrazně oslabila vůči dolaru i euru. Libra se vůči dolaru i euru propadla o více než procento. Vůči dolaru sestoupila až na 1,2125 USD, tedy na nejnižší úroveň od konce října. Vůči euru se dostala na 0,8691 GBP, což představuje její nejslabší úroveň od poloviny listopadu. V úterý odepisuje vůči euru 0,5 procenta.

Řada zastánců brexitu až dosud opakovala, že Británie v rámci jednotného trhu zůstane, i když zastaví imigraci a vyváže se z pravomoci evropských soudů. "Můžeme mít všechno," řekl před časem ministr zahraničí Boris Johnson. To narazilo na tvrdou kritiku ostatních zemí unie, které upozorňují, že Británie nemůže mít výhody z členství v jednotném trhu a zároveň nerespektovat jeho pravidla.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová opakovaně zdůraznila, že pokud by Skotsko nemohlo zůstat v rámci jednotného evropského trhu, bude požadovat vypsání nového referenda o skotské nezávislosti. Britskou premiérku Mayovou a její ministry v BBC varovala, že "dělají velkou chybu, pokud si myslí, že blafuji".

Po brexitu britské firmy ztratí výhodný přístup na evropský trh, pokud vláda s unií do té doby nevyjedná dohodu o volném obchodu. Premiérka Mayová a členové její vlády odmítají varování, že taková jednání mohou trvat až 10 let. Podle nich je možné vyjednat novou podobu vzájemných vztahů Británie s unií během pouhých dvou let, kdy budou trvat rozhovory o detailech brexitu. Podle kanadského experta na obchod Jasona Langrishe se ale jednání o obchodní dohodě povleče dekádu. Británie proto riskuje "katastrofální brexit", napsal Langrish v týdeníku Observer. Tvrdí, že je "šokován neznalostí, kterou projevují zastánci brexitu". Jednání o komplexních obchodních dohodách z poslední doby obvykle trvala řadu let.