Vítězem Cen české filmové kritiky se stal titul zvaný Rodinný film, který v produkci Jiřího Konečného natočil slovinský filmař a absolvent pražské FAMU Olmo Omerzu. Ten byl oceněn také v kategorii Nejlepší scénář, na předloze s Omerzuem spolupracoval Nebojša Pop-Tasić.

V roce 2012 již Omerzu od kritiků získal cenu Objev roku.

Laureáti nynějšího sedmého ročníku ankety byli v sobotu vyhlášeni v pražském Divadle Archa.

Rodinný film se zamýšlí nad tím, jak dvě dospívající děti naloží s nečekanou svobodou, když se jejich rodiče vydají na plavbu po oceánu. Snímek ukazuje, co odloučení udělá s dosud fungující rodinou – zvlášť když do rodinného "testu" nečekaně vstoupí dramatická událost.

Nejlepším dokumentem byl v sobotu vyhlášen Normální autistický film, v němž Miroslav Janek zachytil život pohledem pěti dětí označovaných za autisty.

Janek vloni na mezinárodním festivalu v Jihlavě obdržel hlavní cenu.

Cenu za režii kritici v sobotu udělili Tomáši Weinrebovi a Petru Kazdovi za černobílé drama Já, Olga Hepnarová o známé české vražedkyni.

Polská herečka Michalina Olszańská dostala za ztvárnění titulní role cenu za Nejlepší ženský herecký výkon. Zároveň se snímek díky polskému kameramanovi Adamu Sikorovi stal Nejlepším audiovizuálním počinem.

Tomáš Weinreb a Petr Kazda též dostali cenu společnosti Innogy pro Objev roku.

V mužské kategorii byl za herecký výkon oceněn Miroslav Hanuš z pražského Divadla v Dlouhé. Ztvárnil bachaře ve filmu Petra Václava zvaném Nikdy nejsme sami.

Nově přibyla kategorie Mimo kino. Chce upozornit na počiny mimo klasickou kinodistribuci, tedy projekty vznikající pro televizi, internet či galerie. V této kategorii byli oceněni tvůrci seriálu Pustina. Ten v produkci HBO podle scénáře Štěpána Hulíka natočili Ivan Zachariáš a Alice Nellis.

Osmidílný projekt už v polovině ledna získal hlavní cenu Trilobit Českého filmového a televizního svazu FITES.

Ceny organizuje Sdružení českých filmových kritiků, aby upozornilo na nejlepší filmové počiny roku, nové objevy a naděje české kinematografie. Sobotní večer moderovali Jana Plodková a Jiří Havelka.

Vyhlášení "konkurenčních" cen Český lev proběhne 4. března v Rudolfinu. Také tento galavečer odvysílá Česká televize, moderátorkou bude Adela Banášová.