Australská rocková kapela Midnight Oil v pátek oznámila, že se vypraví na své první světové turné za dvacet let. Během šestiměsíční šňůry, na níž odehraje padesát koncertů, chce pokračovat ve svém politickém aktivismu.

Turné začne v polovině dubna, kapela navštíví 14 zemí. Začne ve Spojených státech, Kanadě a na Novém Zélandu, dále bude pokračovat do Evropy. Jednou ze zastávek Midnight Oil bude také tuzemský festival Colours of Ostrava, který se uskuteční mezi 19. a 22. červencem, potvrdili v pátek jeho pořadatelé.

Frontman kapely Peter Garrett, v letech 2007 až 2013 ministr australské vlády, řekl, že skupina si na turné nebude brát servítky – a hned se opřel do současného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Zdravé demokracie někdy musí zareagovat na potřeštěnost, ošklivost, sobeckost a stupiditu, jaké ve velkém množství vidíte u Donalda Trumpa," řekl Garrett.

Kapela se nevyhýbá kontroverzím. V roce 1990 například odehrála protestní koncert před newyorskou pobočkou společnosti Exxon Mobile. Šlo o reakci na havárii tankeru Exxon Valdez, který roku 1989 ztroskotal na pobřeží Aljašky a způsobil obří ekologickou katastrofu.

Když roku 2000 Midnight Oil hráli na závěrečném ceremoniálu Letních olympijských her v Sydney, oblékli si trička s nápisem "Sorry". Tím reagovali na výroky tehdejšího australského premiéra Johna Howarda, který se odmítl omluvit Aborigincům, tedy původním obyvatelům Austrálie, za to, jak se k nim ostatní Australané chovali.

Tuto omluvu nakonec teprve roku 2008 vyřkl nový australský premiér Kevin Rudd.

Midnight Oil vydali 17 alb, celosvětově prodali přes 10 milionů nahrávek. Kapela vznikla v roce 1971, pod názvem Midnight Oil začala vystupovat o několik let později. První album vydala roku 1978.

Symbolicky podporovala Tibeťany při jejich vzdoru čínské okupaci, vyslovila se proti nerovnosti v hudebním průmyslu, volala po zničení jaderných zbraní nebo po ukončení apartheidu v Jižní Africe.

Peter Garrett skupinu po pětadvaceti letech opustil v prosinci 2012, dva roky nato zahájil politickou kariéru.

S Midnight Oil vystoupil v roce 2009 na třech koncertech, tou dobou už byl ale druhým rokem ministrem životního prostředí a kultury v tehdejší vládě premiéra Kevina Rudda a později premiérky Julie Gillardové. Ta jej v roce 2010 po úspěchu ve druhých volbách jmenovala ministrem školství, tuto funkci opustil v červnu 2013.

Vloni kapela Midnight Oil oznámila, že chystá nové album a turné.

Šestnáctý ročník festivalu Colours of Ostrava se uskuteční ve dnech 19. až 22. července, k dalším účinkujícím patří britská kapela Jamiroquai, popové hvězdy Imagine Dragons, písničkářky Norah Jonesová a Laura Mvula, skupina Afro Celt Sound System nebo zpěváci Benjamin Clementine a Michael Kiwanuka.

Související