Slovensko-český film Pátá loď, jejž natočila režisérka Iveta Grófová, na festivalu Berlinale obdržel Křišťálového medvěda za nejlepší film v sekci Generation Kplus. Na Facebooku o tom informovalo České filmové centrum.

Jde o jednu z vedlejších cen, kterou uděluje dětská porota, přesto se zatím jedná o největší úspěch česko-slovenské kinematografie na prestižní německé přehlídce.

„Vybrali jsme film, který je tvůrčí a autentický. Vypráví o dvou dětech, které si vytvoří svůj vlastní svět i pravidla. Příběh námi velmi pohnul, také herci byli uvěřitelní,“ konstatovala dětská porota, kterou letos tvořilo 11 dětí a sedm teenagerů.

Snímek Pátá loď vznikl dle stejnojmenného románu Moniky Kompaníkové. Ten mohou znát i Češi, před pěti lety jej vydalo nakladatelství Větrné mlýny. Do češtiny knihu přeložila Kateřina Tučková.

Režisérka Grófová už úspěch slavila dříve, její snímek zvaný Až do města Aš v roce 2012 Slovensko nominovalo na Oscara.

Podle ČTK je film Pátá loď příběhem netradiční dětské rodiny. Malá Jarka má matku, která nechce být matkou. Hledá lásku a nachází ji náhodou, když za zvláštních okolností vezme dvě batolata do opuštěné zahradní chatky. Její skutek je dojemným a dětsky upřímným pokusem napravit svět dospělých svojí hrou na rodinu, jakou by chtěla mít, napsala ČTK.

Hlavní roli ve snímku ztvárnila desetiletá Vanessa Szamuhelová z Bratislavy. Jarčinu matku hraje zpěvačka z Košic Katarína Kamencová, babičku zpodobila herečka Johanna Tesařová.

Českým koproducentem filmu je společnost Endorfilm, realizaci podpořily Audiovizuální fond, Eurimages, Státní fond kinematografie, Creative Europe Media a Bratislavský samosprávný kraj.

Film Pátá loď měl na Berlinale světovou premiéru, do českých kin ho 6. dubna uvede distribuční společnost Cinemart.

Související