Letošní ročník hudebního festivalu Prague Proms zahájí 21. června v pražském Obecním domě filmová hudba Dannyho Elfmana. Slavný hollywoodský skladatel se koncertu osobně zúčastní.

Přehlídka klasické, filmové a jazzové hudby dále nabídne koncerty pěvkyně Ute Lemperové, jazzové zpěvačky Denise Donatelliové, trumpetisty Bobby Shewa, Gordon Goodwin Big Phat Bandu nebo rockového písničkáře Michala Prokopa.

"Vystoupení dalších osobností budou oznámena na jaře," doplnil mluvčí festivalu Janis Sidovský.

Skladby Dannyho Elfmana provede Český národní symfonický orchestr pod vedením dirigenta Johna Mauceriho. Zazní filmová hudba a ve světové premiéře také Elfmanův Koncert pro housle a orchestr.

"Elfman ho zkomponoval pro virtuosku Sandy Cameronovou, která se pražskému publiku představila už fenomenálním sólem ve Střihorukém Edwardovi na večeru hudby z filmů Tima Burtona," sdělil ředitel festivalu, trumpetista a šéf Českého národního symfonického orchestru Jan Hasenöhrl.

Poprvé v České republice vystoupí zpěvačka Denise Donatelliová, která se čtyřmi nominacemi na Grammy patří k vycházejícím hvězdám světového jazzu. Jejími partnery na jevišti Obecního domu budou klavírista Matt Harris a trumpetista Bobby Shew.

Německo-americká umělkyně Lemperová se na festival Prague Proms vrátí po devíti letech s novým programem zahrnujícím skladby Edith Piaf, Jacquese Brela, Astora Piazzolly nebo Kurta Weilla. V Obecním domě zazpívá 25. června za doprovodu Českého národního symfonického orchestru vedeného dirigentem Vincem Mendozou.

Pro příznivce klasické hudby připravil šéfdirigent orchestru Libor Pešek na 3. červenec koncert složený ze svých nejoblíbenějších skladeb. Zazní tvorba impresionistů Clauda Debussyho a Maurice Ravela.

Letošní Prague Proms 19. července uzavře tradičně koncert filmových melodií, tentokrát pod názvem Nejen Hollywoodská noc. Český národní symfonický orchestr pod vedením dirigenta Carla Davise se sólisty Janem Hasenöhrlem a Lukášem Chejnem zahraje skladby z hollywoodských filmů a snímků evropských studií. Na koncertu vystoupí herečka Anna Fialová a sopranistka Jana Sibera.

Festival Prague Proms pořádá Český národní symfonický orchestr od roku 2005. Během uplynulých dvanácti ročníků jej navštívilo přes 150 tisíc diváků.

Související