Prezidium České filmové a televizní akademie zváží změnu pravidel pro nominaci snímků na Českého lva. Akademiky k tomu přimělo sobotní vyhlašování nejlepších filmů, kde rekordních 12 cen posbíral film Masaryk režiséra Julia Ševčíka. Ten přitom do tuzemských kin vstoupí teprve tento čtvrtek, 9. března.

"Ještě tento týden se setká prezidium akademie, neboť mnohým zvolená interpretace stanov zkazila náladu a dojem z jinak vydařeného ceremoniálu," uvedl prezident akademie Ivo Mathé.

"Musíme si říci, zda jde o akceptovatelnou producentskou strategii či o zneužití pravidel vyžadující jejich úpravu ve prospěch celé české filmové a televizní tvorby," dodal Mathé.

Statut soutěže hovoří o tom, že k nominaci na Českého lva je zapotřebí promítání v komerčním kině sedm dní nepřetržitě nebo 14 dní nekontinuálně.

České lvy však film Masaryk mohl získat jen díky tomu, že ho tvůrci nechali promítnout pouhých sedm dnů před koncem roku v jediném kině, pražské Lucerně.

"Film jsem neviděl, stejně jako všichni filmoví diváci v této republice. Je to dobrý tah od producentů. Nedovedu si představit, že by Oscara dostal film, který ještě neměl premiéru v kinech," konstatoval například režisér Filip Renč.

Snímek Masaryk nebyl mezi nominovanými na letošních konkurenčních Cenách české filmové kritiky. Nesplnil jejich statut, že film musí být uveden v kinech. "Jedno kino pro nás neznamenalo širokou distribuci," vysvětlila členka výboru Cen české filmové kritiky Jana Podskalská.

"Osobně si myslím, že se v případě uvedení filmu Masaryk v jednom kině jednalo o producentský kalkul a akademici by na to neměli slyšet. Z mého pohledu to letos nebylo úplně košer," dodala Podskalská.

Producent Masaryka Rudolf Biermann se brání tím, že k Masarykovi měli přístup všichni, kdo filmy hodnotí. "Od počátku jsme brali jako svou povinnost uvést film k výročí úmrtí Jana Masaryka, na druhé straně jsme použili regulérní marketingové kroky," prohlásil.

Ministr zahraničí Masaryk zemřel za nevyjasněných okolností v noci z 9. na 10. března 1948. Film tak do kin vstoupí právě na toto výročí.

Podle filmového kritika Pavla Sladkého se Čeští lvi stali vyvrcholením propagační a reklamní strategie filmu Masaryk. Také moderátorka večera Adela Banášová připustila, že vítězný film neviděla.

"České lvy pro Masaryka měly včera dost pachuť, co? Barťák to nonšalantně shrnul a nazval to levárnou, ale klidně mohl volit i silnější slova," napsal na svém Facebooku filmový producent Pavel Strnad s odkazem na vyjádření Jiřího Bartošky pro iDnes.cz.

"Přijde mi smutný, že se kvůli jednomu vy*hcanému producentovi budou muset předělat pravidla filmových cen, která byla doposud jednoduchá a benevolentní, aby se mohly zúčastnit třeba i dokumenty, které mají jen omezenou distribuci," dodal Strnad.

Životopisné drama Masaryk režiséra Julia Ševčíka ovládlo udílení Českých lvů. Tvůrci filmu obdrželi ocenění ve 12 kategoriích. Snímek tak překonal dosavadní rekord, který držel Hořící keř s 11 soškami. Masaryk se stal nejlepším filmem roku. Porota ocenila i režii, herecké výkony Karla Rodena a Oldřicha Kaisera, scénář a dalších sedm tvůrců.

Související