Britská synthpopová kapela Depeche Mode je zpět. V pátek vydala své čtrnácté studiové album Spirit, které označuje za ponuré. Podle muzikantů jednotlivé písně inspiroval konflikt v Sýrii a vzestup národovectví v Evropě.

"Je to dost ponuré album, nedívá se na lidstvo nijak vlídně. Ale protože jsme jej nazvali Spirit (Duch), třeba nás to nasměruje na správnou cestu," uvedl kytarista a klávesista Martin Gore.

"Uvědomovali jsme si, že je trochu nebezpečné natočit album, které by někdo mohl označit za politické. Ale přišlo nám, že v této době je to nezbytný krok," dodal.

Depeche Mode, kteří vznikli v 80. letech, své nové skladby představili v pátek večer na koncertě v Berlíně.

První singl z nového alba nazvaný Where’s the Revolution začal vznikat již před dvěma roky. "Svět nebyl tak špatný, jak je dnes, ale děla se spousta věcí. Pro mě byla zásadní Sýrie. Od té doby je na tom asi ještě hůř, ale už tehdy to bylo na pováženou," uvedl Gore.

Ten hovoří o tom, jak se do módy vrátilo národovectví. "Naposledy jsme ho viděli před druhou světovou válkou. Může vést k opravdu špatným věcem," dodává klávesista Andrew Fletcher a zdůrazňuje, že Depeche Mode v minulosti nezaujímali politická stanoviska.

Kapelu tak prý překvapilo, když komentátor z okruhu takzvané alternativní pravice Richard Spencer označil Depeche Mode za "oficiální kapelu alternativní pravice".

Spencer na Twitteru později dopsal, že šlo o žert, a označil se za celoživotního fanouška Depeche Mode.

"Vezměte si kterékoliv naše album, jakoukoliv naši skladbu, a zjistíte, že jsme naopak velmi levicově smýšlející kapela," dodává klávesista Gore.

Také klávesista Fletcher komentátorovo označení považoval za vtip. "V našich textech ani v tom, co jsme za ty roky řekli, se nedá vysledovat špetka toho, co naznačoval," dodává.