Návštěvníkům se ve čtvrtek otvírá knižní veletrh v Lipsku. Knihy, ale také moderní technologie s nimi související v největším saském městě představí téměř 2500 vystavovatelů.

Pořadatelé očekávají, že veletrh i souběžný festival zvaný Lipsko čte do neděle navštíví kolem 260 tisíc lidí. Akce bude reflektovat i aktuální politická témata.

"Lipský knižní veletrh je odjakživa místem politických debat. Ale ještě nikdy nebylo tak nutné a z hlediska veřejnosti potřebné diskutovat o současnosti a budoucnosti společnosti jako letos," je přesvědčen ředitel veletrhu Oliver Zille.

Aktuální dění se na veletrhu promítne v debatách o budoucnosti Evropy, brexitu, krocích polské konzervativní vlády a především situaci v Turecku.

Vláda v Ankaře po loňském neúspěšném pokusu části armády o puč postupuje tvrdě vůči skutečným i domnělým odpůrcům a podle pozorovatelů přitom pošlapává svobodu slova. V tureckých věznicích se nyní nachází mimo jiné přes 100 novinářů.

Vedle těchto států bude pozornost Lipského knižního veletrhu zaměřena na Litvu, která je partnerskou zemí veletrhu. Malá pobaltská země představí 26 knižních novinek a uspořádá na pět desítek akcí v rámci doprovodného programu.

Na Česko se veletrh zaměří za dva roky. Letos země, jejíž účast má třetím rokem na starosti Moravská zemská knihovna, návštěvníkům nabídne pohled do současné podoby české literatury.

Svou románovou prvotinu a s ní téma vztahu mezi matkou a dcerou rozšířené o téma vztahu Čechů k romské menšině představí Viktorie Hanišová. Rovnou z humanitární mise v Jižním Súdánu se do Lipska přepraví Tomáš Šebek, autor publikace Mise Afghánistán.

Zkušenější autory zastoupí Iva Pekárková, které v Německu vyšly knihy Péra a perutě a Dej mi ty prachy. Rovněž Jan Novák, kterého bude možné potkat u českého stánku i v diskusních fórech, má za sebou úspěchy u německých čtenářů. Jeho poslední kniha Zátopek, jejímž spoluautorem je výtvarník Jaromír 99, vyšla v nakladatelství Voland & Quist.

Celkem se letos během Lipského knižního veletrhu a festivalu uskuteční 3400 představení a vystoupení na 570 pódiích. Základní vstupné na veletrh, který jako v minulých letech doprovodí výstava komiksů, je 17,50 eura, v přepočtu 473 korun.

Související