Ve věku 65 let zemřela v neděli v pražské motolské nemocnici zpěvačka Věra Špinarová. V pondělí to oznámil její syn a producent Adam Pavlík. Ve středu zkolabovala při koncertu v Čáslavi, měla zástavu srdce.

Termín posledního rozloučení, které bude v Ostravě, bude upřesněn a zveřejněn, uvedl Pavlík.

Hudební kolegové a publicisté označili Špinarovou za pěvecký samorost s hlasem od boha. Podle publicity Jiřího Černého její vokál představoval ojedinělý hlasový materiál.

"Nepoznal jsem v české populární hudbě větší pěvecký samorost, než byla Věra Špinarová," řekl Černý. Připomněl, že Špinarová už v necelých šestnácti letech začínala zpívat s velkým orchestrem.

"Ve své jednoduchosti byla půvabná a neopakovatelná. Žádný její koncert nebyl technicky úplně dokonalý, ale její přednosti vždy stály vysoko nad těmi drobnými nedostatky," uvedl Černý.

Dodal, že Špinarová zpívala něco mezi soulem, rokenrolem a rhythm and blues a všechny tyto prvky přenesla svým projevem a pěveckou technikou do středního proudu. "Ona o tom moc nepřemýšlela, takže často zpívala jednoduché taneční písničky, ale z toho jejího nádherného 'chřtánu' to vycházelo pěkně," sdělil.

Podle Černého udělala Špinarová chytrou věc, že nikdy nepodlehla volání Prahy, přestože měla nabídky z Rokoka a Semaforu. "Ostrava jí od začátku vycházela vstříc. Měla spoustu zahraničních zájezdů a koncertů, které absolvovala s orchestrem svého prvního manžela Iva Pavlíka," uvedl.

Za vynikající zpěvačku s hlasem, který byl darem od boha, označila Špinarovou kolegyně Helena Vondráčková. "Její razantní krásný hlas byl v tuzemské populární hudbě ojedinělý." uvedla Vondráčková.

"Je mi strašně smutno, je to veliká škoda. Za prvé jsme si moc rozuměly, jely jsme spolu dvě turné, a za druhé vidím, že už to padá v mém lese," řekla zpěvačka Petra Janů.

"Jednoho dne se vrátíš, Věrko. Ostrava tě bude vždy milovat a my taky," napsal na Facebooku zpěvák kapely Kryštof Richard Krajčo.

Hana Zagorová znala Špinarovou od jejích šestnácti let. "Bude mi chybět. Znaly jsme se ještě z Ostravy. Věra byla originál, který se nedá ničím nahradit," sdělila Zagorová.

Blízký spolupracovník zpěvačky Petr Šiška prohlásil, že Špinarová byla "ženská, která žila muzikou a byla srdcem i duší rockerka".

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) označil Špinarovou za fenomenální zpěvačku a vyslovil hlubokou soustrast nad jejím odchodem.

"Děkuji jí zároveň za vše, čím českou kulturu obohatila," uvedl.

Špinarová zkolabovala při koncertu v rámci společného turné s Heidi Janků. Obě zpěvačky spolu dobře vycházely, přestože bývalý manžel Špinarové je už mnoho let manželem Janků. Špinarovou doprovázela skupina Adama Pavlíka.

Nevolno se Špinarové udělalo už po druhé písni. Díky přítomnosti lékařky v sále a rychlému zásahu záchranářů jí byla okamžitě poskytnuta první pomoc a ve vážném stavu byla převezena letecky do motolské nemocnice.

Majitelka nenapodobitelného sytého hlasu, která loni 23. prosince oslavila pětašedesátiny, patřila ke stálicím tuzemské populární hudby. Proslavily ji písně jako Meteor lásky, Bílá Jawa 250, Raketou na Mars, Měj mě rád nebo Jednoho dne se vrátíš. Mezi špičku domácí populární scény ji katapultovala nahrávka Music box z roku 1969, o tři roky později vydala své první album Andromeda. Poté vystupovala se skupinami Speciál a Notabene. Celkem vydala 13 desek.

U příležitosti jejích 65. narozenin na konci loňského roku vyšla kompilace s názvem Zóna lásky. Uzavírá ji titulková melodie Ennia Morriconeho z filmu Tenkrát na západě, kterou textař Zbyšek Malý nazval Jednoho dnes se vrátíš. "Herec Jiří Sovák mi před mnoha léty řekl: ́Kdyby měl každý zpěvák v repertoáru jednu jedinou píseň, u které by už při vyslovení jejího názvu bylo všem jasné, kdo ji zpívá, mohl by být šťastný. A vám se to podařilo. Když se řekne Jednoho dne se vrátíš, každý ví, že je to Špinarka," řekla tehdy zpěvačka.

Související