Na fenomén informační exploze a generování obrovského množství dat, které mění společnost, se zaměřuje nová výstava v pražském Centru současného umění Dox. Jmenuje se Big Bang Data, začala tento čtvrtek večer a potrvá do 14. srpna.

Projekt Big Bang Data vznikl roku 2014 ve Španělsku, od té doby putuje po evropských galeriích. Praha je jedinou zastávkou ve střední Evropě.

Mezi pracemi tří desítek umělců vyniká objekt Američana Davida Bowena, který v Praze v reálném čase – prostřednictvím přenášených dat – ukazuje, jak se vlní mořská hladina u západní Havaje.

Jeho dílo Přenos vodní hladiny tvoří kovová mřížka s volnými spoji. K nim shora visí téměř neviditelná vlákna, která mřížkou pohybují přesně tak, jak se ve stejném okamžiku mění pohyb vodní hladiny ve vzdáleném oceánu.

Bowenův umělecký projekt je jedním z těch, které ukazují přínos přenosu dat na nesmírné vzdálenosti.

Výstava v Doxu je rozdělena do deseti sekcí. Hned ta první, nazvaná Tíha cloudů, ukazuje nejednoznačnost fenoménu takzvaných velkých dat.

Zatímco většina lidi si cloud – v překladu oblak –, kde se uchovávají fotografie, e-maily, pracovní dokumenty i digitální mapy, představuje jako cosi nehmotného, nepřeberné množství dat dalo vzniknout obřímu těžkému průmyslu.

Svět je opředen pavučinou kabelů a elektromagnetických vln. K udržení tempa produkce a spotřeby dat a k zajištění neustálého přístupu k nim je třeba obrovské množství energie. Video nazvané Strojovna internetu na výstavě ukazuje právě obrovská datová centra. Hustou síť podmořských datových kabelů po celém světě zachycuje další z vystavených děl.

"Data mohou být klíčovým prvkem pro rozvoj participativnější demokracie a efektivnější státní správy. Mohou se však zároveň stát prostředkem k vytvoření bezprecedentního systému hromadného dohledu," řekla kurátorka Olga Subirósová.

Výstavu Big Bang Data připravilo Centrum pro současnou kulturu CCCB v Barceloně, teď jako otevřený koncept putuje po dalších výstavních institucích.

Expozici pro Dox doplnilo několik lokálních projektů. Londýnská dvojice Tekja připravila živou sociální mapu Prahy. V reálném čase zobrazuje emotikony a klíčová slova z veřejně dostupných dat uživatelů sociálních sítí. Symbolicky tak ukazuje, jaké emoce lidé v různých částech Prahy právě prožívají.

Výstava pracuje s termínem datafikace, který ve své knize použil Viktor Mayer-Schönberger pro popis inovativních postupů zpracování velkých dat. Datafikace světa podle autorů výstavy znamená pro 21. století to samé, co elektrifikace představovala pro 19. století.

Část výstavy tvoří videorozhovory s odborníky, kteří objasňují potenciál i skryté hrozby datafikace světa. Některá díla jsou naopak velmi jednoduchá. Třeba Erik Kessels vytvořil hory vytištěných fotografií, které odkazují k lavině snímků nahraných na server Flickr.com během 24 hodin.