Seriál nazvaný Ve jménu lidu se stal nejnovějším hitem čínského televizního vysílání. Dramatický a zamotaný pořad o korupci mezi politiky někteří diváci přirovnávají k americkému trháku Dům z karet, píše server britské BBC. V čínské verzi však vždy zvítězí dobro.

Seriál, jejž čínská televize začala vysílat minulý měsíc, ukazuje zákulisí stranické politiky na úrovni fiktivního města Ťing-čou, nevyjímaje vnitřní boj o moc, tajné dohody s korporacemi či tutlání zločinů.

Hlavním protagonistou je pohledný vyšetřovatel Chou Liang-pching, kterého hraje idol žen Lu I.

"Tento seriál je tak realistický. Opravdu dokáže lidi povzbudit," cituje BBC komentář na čínské sociální síti Weibo. "Po tomhle seriálu mi tečou slzy. Tohle je zhouba korupce, která tolik škodí lidem," napsal další.

Protikorupční tažení prezidenta Si Ťin-pchinga se tak promítá i do populární kultury. Seriály o korupci zhruba před deseti lety z čínských obrazovek vymizely, s nástupem prezidenta Si v roce 2012 se však boj proti korupci vrátil do módy.

Velkou pozornost tématu věnují státní média, objevily se také dokumenty, ve kterých se zkorumpovaní politici přiznávají ke svým činům se slzami v očích.

BBC uvádí, že seriál Ve jménu lidu je nejnovějším dílem státní propagandy zobrazující vítězství vlády nad korupcí.

Scénárista Čou Mej-sen čínským médiím řekl, že cílem seriálu je ukázat, že ne všichni korupčníci jsou "zrůdy". Na televizní obrazovce však vždy nakonec tahají za kratší konec.

K idealistickému obrazu čínské společnosti přispívá i fakt, že hlavní hrdina seriálu pochází z obyčejných poměrů. "Všichni naléhavě potřebujeme hrdiny, čestné hrdiny, kteří vymáhají dodržování zákonů tak jako Chou Liang-pching," řekl Čou.

Související