Na repertoár Národního divadla Brno tento čtvrtek přibude kontroverzní dílo nazvané Strach jíst duši od Rainera Wernera Fassbindera.

Pro scénu Reduty inscenaci s činoherním souborem připravil hostující režisér Jan Frič.

Tématem hry je vztah starší německé ženy s marockým gastarbeiterem.

Divadelníci se text ze 70. let minulého století nesnažili násilně aktualizovat, což se nabízelo s ohledem na současnou migrační krizi. Zaměřili se na témata měšťáckých stereotypů a latentního rasismu v tehdejší německé společnosti.

"Kořeny rasismu a fašismu jsou založené na sebeklamech a omylech," uvedl dramaturg Martin Kubran. Doba se odráží také v kostýmech.

Inscenace má být podle tvůrců razantně rozvernou, hořce ironickou oslavou mezilidských vztahů, lovestory navzdory rozdílnému věku, národnosti i sociální skupině.

Hlavní role nastudovali Ivana Hloužková, kmenová herečka Husy na provázku, a Roman Blumaier.

S inscenací se divadelníci podívají také do Německa, uvedou ji 13. května na komorní scéně Divadla Brémy. Jde o součást akce Česko-německé kulturní jaro.

Filmová podoba Fassbinderova díla získala v roce 1974 ocenění na festivalu v Cannes. Fassbinder patřil k největším uměleckým talentům a zároveň provokatérům své doby, a to ve volbě témat i použitých prostředků. Zemřel v roce 1982, bylo mu 37 let.