Do Prahy v květnu zavítá tchajwanský režisér Chou Siao-sien, mimo jiné držitel Zlatého lva z Benátek či Zlaté palmy z Cannes.

V doprovodu scenáristky a spisovatelky Čchu Tchien-wen se zúčastní mezinárodní konference věnované tchajwanskému filmu, která se uskuteční u příležitosti 20. výročí založení Mezinárodního sinologického centra při Karlově univerzitě v Praze.

V rámci doprovodného programu konference se v pražském kině Ponrepo budou promítat režisérovy nejvýznamnější tituly. V nich si Chou Siao-sien od počátku klade otázku, co znamená být Tchajwanec.

Téma národní i politické identity se prolíná celým jeho dílem.

Za film Město smutku za roku 1989, který je inspirován bolestnými událostmi z nedávných dějin Tchajwanu a o nichž mluvit bylo v tehdejší době tabu, režisér na festivalu v Benátkách získal Zlatého lva za nejlepší snímek.

Na festivalu v Cannes v roce 2015 obdržel cenu za nejlepší režii díky historickému velkofilmu Assassin.

V Praze Chou Siao-sien 2. května osobně uvede film Květy Šanghaje. Po promítání svých snímků bude diskutovat s diváky rovněž ve dnech 3. až 5. května.

Podle ředitelky Mezinárodního sinologického centra Olgy Lomové dílo režiséra Chou Siao-siena a spisovatelky Čchu Tchien-wen promlouvá k divákům na celém světě.

"Je dokladem zápasu Tchajwanců o demokracii a příkladem tradice čínské kultury, jak žije v otevřené společnosti dnešního Tchaj-wanu," uvedla Lomová.

Mezinárodní sinologické centrum na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy bylo založeno v roce 1997. Realizuje projekty z oblasti lingvistiky, literární vědy, historie, dějin umění, filozofie a religionistiky, politologie i dalších disciplín.

Výročí založení doprovodí i výstava Dvacet let Mezinárodního sinologického centra/Hou Hsiao-hsien v Praze, která se bude konat ve foyer Filozofické fakulty UK od 27. dubna do konce května.

Konference k výročí centra se koná 2. až 3. května v historické budově Karolina a je volně přístupná veřejnosti.