Předchozí snímek Jana Hřebejka nazvaný Učitelka získal zvláštní uznání na 41. mezinárodním filmovém festivalu v Hongkongu.

"Zvláštní uznání poroty udělujeme za portrét učitelky, která zneužívá své žáky a jejich rodiče," zdůvodnila rozhodnutí porota v Hongkongu.

"Realistický pohled na společnost v tomto filmu nás nutí uvažovat o způsobech, jak čelit konfliktům a nespravedlnosti v různých politických systémech tak, abychom své životy žili důstojně," dodala.

Hongkongský festival má pět soutěžních sekcí, té hlavní letos předsedala polská režisérka Agnieszka Hollandová.

Nedávno Učitelka obdržela také ocenění Slovenské filmové a televizní akademie za film roku. Před pár dny vstoupila do distribuce ve Španělsku či na Tchaj-wanu.

V blízké době film v dabované verzi zamíří ještě do italské distribuce, sdělila mluvčí projektu Martina Chvojka Reková.

Učitelku již viděli diváci více než 20 filmových festivalů, bodovala také u zahraničních filmových kritiků včetně Variety a Hollywood Reporter, dodala mluvčí Reková.

Film vznikl v koprodukci Rozhlasu a televízie Slovenska, PubRes, Offside Men a České televize s podporou slovenského ministerstva kultury, tamního Audiovizuálného fondu a českého Státního fondu kinematografie.

V České republice Učitelku distribuovala společnost A-Company. Na Slovensku film vidělo 60 tisíc lidí, zhruba stejně jako v tuzemsku.

Související