Ve věku 52 let zemřel americký rockový zpěvák Chris Cornell, vokalista skupin Soundgarden a Audioslave. Oznámil to ve čtvrtek jeho mediální manažer Brian Bumbery, podle něhož byla středeční Cornellova smrt "náhlá a nečekaná". Příčina úmrtí zpěváka s nebývalým hlasovým rozsahem, který proslul jako jeden z průkopníků stylu grunge, není podle Bumberyho známa.

Cornell pocházel ze Seattlu, kde se na přelomu 80. a 90. let zformovala řada kapel vyznávajících charakteristický drsný kytarový zvuk s chytlavými melodiemi známý jako grunge.

Vedle skupin Nirvana a Pearl Jam byli jeho nejznámějšími představiteli Soundgarden, které založil v roce 1984 a s nimiž vydal celkem šest alb. Kapela, která koncertovala i v Česku, se rozpadla v roce 1997, ale opět se dala dohromady před sedmi lety. Za skladby Spoonman a Black Hole Sun získala dvě ceny Grammy.

V době jejich nečinnosti Cornell zpíval se skupinou Audioslave, kterou založil s bývalými členy kapely Rage Against the Machine. Skupina vydala tři oceňovaná alba.

Zpěvák, jehož rozsah téměř čtyři oktávy a charakteristická barva hlasu pravidelně řadily na přední místa odborných žebříčků rockových vokalistů, měl rovněž několik sólových projektů.

Součástí rané části jeho hudební dráhy byla podle médií častá a intenzivní konzumace alkoholu a dalších návykových látek, s níž však po návratu skupiny Soundgarden přestal.

Se svou druhou manželkou, americkou publicistkou Vicky Karayiannisovou, měl dvanáctiletou dceru Toni a jedenáctiletého syna Christophera Nicolase. Rodina byla podle Bumberyho zprávou o jeho smrti šokována.

Související