Větvemi Douglasových jedlí, které lemují obzor amerického státu Washington, šustí vítr. Ve vodopádech Snoqualmie se řeka stáčí a padá do rokle. A na pultu bistra Double R leží několik čerstvě upečených třešňových koláčů.

I po pětadvaceti letech se skrze tyto obrazy lze vrátit do Twin Peaks, fiktivního dřevorubeckého městečka, kde se odehrával převratný televizní seriál Davida Lynche ze začátku 90. let minulého století. Jeho příběh odstartovala vražda místní krásky, královny maturitního plesu Laury Palmerové.

V noci z neděle na pondělí středoevropského času také česká HBO uvede očekávanou třetí řadu seriálu. Přestože tvůrci tají jakékoliv podrobnosti o ději, očekává se, že velkolepé kulisy státu Washington budou v seriálu opět hrát stěžejní roli.

Twin Peaks samozřejmě není skutečné. Spoustu míst, která se v seriálu objevují, lze nicméně dodnes najít mezi městečky Fall City a North Bend nedaleko dálnice Highway 90 východně od Seattlu.

„Je velmi důležité, aby to místo vyvolávalo určitý dojem,“ říká režisér David Lynch. „Snažíte se takové místo najít a pak ho skloubit se svými představami. Když jsme taková místa našli, stalo se z nich Twin Peaks,“ dodal.

Jízda po dálnici, kolem níž se tyčí mohutné jedle zvané douglasky, mnohým připomene úvodní scény seriálu, v nichž ezoterický zvláštní agent FBI Dale Cooper – hraný Kylem MacLachlanem – přijíždí do městečka Twin Peaks a nasává atmosféru.

„Musím zjistit, co je to za stromy. Jsou vážně úžasné,“ říká Cooper cestou v autě do diktafonu své možná skutečné, možná smyšlené sekretářce Diane.

Dnes se okolo vodopádů Snoqualmie Falls nad krajinou rozprostírá závoj mlhy. Ta dosahuje až k velkolepé budově Salish Lodge, kde se v seriálu nacházel The Great Northern Hotel, provozovaný podvodným Benem Hornem.

A kdo se v městečku North Bend zastaví v jídelně Twede’s Cafe, najde tatáž sedadla, na nichž kdysi sedávali milenci z Městečka Twin Peaks a kde si agent Cooper užíval proslulý třešňový koláč a „zatraceně dobré kafe“.

Lokace, v nichž se Městečko Twin Peaks odehrávalo, byly srovnatelně důležité jako jeho obyvatelé. Nejen lidé, ale také místa v Twin Peaks ukrývali tajemství o drogách, prostituci a temných nadpřirozených silách, jež začaly vysvítat na povrch po zavraždění Laury Palmerové.

V městečku Fall City lze dodnes spatřit fasádu motelu a restaurace Roadhouse, který tvůrci seriálu proměnili v bar. Právě v něm agent Cooper odhalil, kdo zabil Lauru Palmerovou.

Necelé dva kilometry odsud lze na silnici Southeast Reing Road zastavit na odpočívadle, kde byla v seriálu umístěna cedule se slavným nápisem „Vítejte v Twin Peaks“ a namalovanými zasněženými vrcholky hor.

Po natočení první epizody se tvůrci seriálu Twin Peaks přesunuli ze státu Washington jižněji do Kalifornie. Tam některé lokace vytvořili znovu. Záběry exteriérů však už neměli. Díky tomu do Washingtonu dodnes proudí davy fanoušků, kteří chtějí tato místa spatřit na vlastní oči.

Vršky hor Snoqualmie se zelenají nad fasádou a kouřovými komíny opuštěného mlýna Weyerhaeuser, který se v seriálu proměnil v Packardovu pilu.

Bývalé kanceláře mlýna dnes zastřešují přilehlý cvičný golfový a rallye areál. V seriálu však měly jinou funkci – zde se nacházela šerifova kancelář.

Na parkovišti tu lze dodnes spatřit přesnou kopii šerifova vozu. Doprovází ji cedule, která sice návštěvníky vítá, zároveň je ale prosí, aby nenarušovali provoz golfového areálu.

Malebná rezidence Kiana Lodge v městečku Poulsbo ve státě Washington se nachází západně od města Seattle. Leží v rezervaci amerických indiánů z kmene Suquamish nedaleko od Pugetova zálivu. Také toto místo bylo pro Městečko Twin Peaks zásadní.

Tvůrci seriálu zde například natočili interiéry se stěnami z cedrového dřeva, v nichž koketní Audrey Horneová vyrušila norské investory v hotelu Great Northern.

V rezidenci se ovšem natáčely také scény z Blue Pine Lodge, tedy domu Martellových a provozovatelky pilařského závodu Josie Packardové.

„Scény, které tu tvůrci Městečka Twin Peaks natočili pro pilotní díl, patřily k těm, které si diváci zapamatovali,“ míní dnešní provozovatel rezidence Jay Mills.

A právě před ní se nachází místo, kde byla v seriálu nalezena mrtvola Laury Palmerové zabalená v průsvitném igelitu. Zásadní scénu ze začátku seriálu dodnes připomíná pamětní cedule. Doteď tu také stále leží vyplavený kmen, vedle něhož Pete Martell mrtvé tělo spatřil.