Ve věku devětašedesáti let v sobotu zemřel Gregg Allman, jehož pěvecké výkony ve skladbách typu Whipping Post udělaly z kapely Allman Brothers Band jednu z nejlepších rockových sestav 70. let minulého století.

"S velkou lítostí oznamujeme, že Gregg Allman, zakládající člen Allman Brothers Band, pokojně zemřel ve svém domově v Savanně ve státě Georgia," uvedly hudebníkovy webové stránky.

Už vloni Allman ze zdravotních důvodů zrušil některé koncerty v rámci turné. Letos v březnu odřekl nasmlouvaná vystoupení na zbytek roku. Podle agentury AP Allman dlouhá léta užíval drogy a poté, co se nakazil žloutenkou typu C, musel roku 2010 podstoupit transplantaci jater.

Bubeník Butch Trucks, další zakládající člen bandu, odešel letos 24. ledna. Byl o devět let mladší.

Historie Allman Brothers Band se začala psát ve městě Macon v Georgii koncem 60. let. Tehdy sestavu Gregg Allman založil se svým starším bratrem Duanem, jenž se stal jejím lídrem a rychle získal pověst jednoho z nejuctívanějších rockových kytaristů. Duane Allman však již jako čtyřiadvacetiletý zemřel po nehodě na motorce.

V jejich nejslavnějším období hudba Allman Brothers zněla z každého amerického rádia a jejich alba byla řazena k nejpodstatnějším v dějinách rockové hudby.

V této době Gregg Allman v kapele zpíval, hrál na klávesy a také skládal hity, například It’s Not My Cross to Bear, Midnight Rider, Ain’t Wastin’ Time No More nebo Melissa. Kromě nich měla sestava úspěch s coververzemi starých bluesových písní typu One Way Out nebo Statesboro Blues.

Allman Brothers tak předznamenali hudební žánr, jemuž se později začalo říkat jižanský rock.

Kromě bluesového repertoáru prosluli kytarovými "vyhrávkami" mezi Duanem Allmanem a Dickeym Bettsem, vstřebáváním jazzových vlivů a nevázanou atmosférou někdy připomínající jam session.

Díky tomu některé skladby Allman Brothers trvaly klidně až dvacet minut. Ani ve dlouhých improvizacích však nemizel výrazný hlas Gregga Allmana.

"Mé jižanské srdce je zlomené," napsala v reakci na jeho úmrtí na Twitteru hudební hvězda Melissa Etheridgeová.

"Gregg Allman měl pro blues cit jako málokdo. Těžko uvěřit, že tento velkolepý hlas navždy utichl," dodal countryový zpěvák Charlie Daniels.

Gregg a Duane Allmanovi vyrůstali v rodném Nashvillu ve státě Tennessee, kde už jako děti poslouchali blues v rozhlase. Poté, co jejich otce zabil stopař, matka přestěhovala zbytek rodiny do Daytona Beach na Floridě.

O školu se bratři příliš nezajímali, zato hudby se nemohli nabažit. Když si Gregg Allman v obchodě Sears za dvacet dolarů koupil elektrickou kytaru, neustále se přetahovali, kdo na ni bude hrát.

"Duane a já jsme to chytli jako nemoc," vzpomínal Gregg Allman v rozhovoru pro časopis Southern Living. "Nejedli jsme, nespali jsme, nemysleli jsme na nic než muziku."

Už jako teenageři začali hrát v prvních kapelách, včetně takových, kde se míchali hudebníci bílé a černé pleti – to bylo na americkém Jihu toho času výjimečné.

Například roku 1965 si chvíli říkali Allman Joys podle své oblíbené čokoládové tyčinky Almond Joy.

Po neúspěšných pokusech prorazit v hudebním šoubyznysu v Los Angeles se bratři přestěhovali do města Macon ve státě Georgia, tedy domova hudebníků Little Richarda či Otise Reddinga. Právě tady pak roku 1969 založili Allman Brothers Band.

Na zjev dvakrát nedbali, hrávali v otrhaném džínovém oblečení, v němž byly zlatavé světlé vlasy Gregga Allmana ještě působivější. Hudebníci si byli blízcí jako rodina, často se setkávali třeba na hřbitově Rose Hill v Maconu.

Gregg Allman později řekl, že Duane Allman byl vnímán jako otec kapely.

První tři alba Allman Brothers včetně živé nahrávky At Fillmore East ve své době představovaly průlom v rockové hudbě. Jenže Duane Allman brzy poté v Maconu zemřel po nehodě na motorce.

Kapelu ztráta lídra zasáhla, přesto neskončila a později vydala další oceňovanou desku Eat a Peach. Třináct měsíců po Duanu Allmanovi na nedalekém místě stejným způsobem zemřel basista Berry Oakley. Na hřbitově Rose Hill jsou pohřbeni jeden vedle druhého.

Allman Brothers pokračovali i po smrti dvou svých významných členů, semlely je však rockové manýry. Když hudebníci například poprvé nastoupili do svého nového soukromého letadla, na baru je čekal nápis "Vítejte, Allman Brothers" vytvořený z upravených lajn kokainu, jak Gregg Allman později napsal ve svém životopisu My Cross To Bear.

V polovině 70. let minulého století se Gregg Allman stal závislým na heroinu a roli lídra sestavy převzal Dickey Betts.

Roku 1976 byl Allmanův road manažer Scooter Heering uvězněn za prodej drog. Gregg Allman, toho času ženatý se zpěvačkou a herečkou Cher, se dohodl s vyšetřovateli a výměnou za imunitu vypovídal proti muži, jenž mu obstarával drogy. Ostatní členové bandu to vnímali jako zradu.

Gregg Allman později nastartoval sólovou dráhu, několikrát také Allman Brothers oživil. Poslední koncert sestava odehrála roku 2014 v New Yorku. Vystoupení trvalo čtyři hodiny a zúčastnili se ho i původní členové Butch Trucks a bubeník Jai Johanny Johanson.

Roku 1995 Allman Brothers vstoupili do Rockové síně slávy. Ovšem, jak Gregg Allman napsal ve svém životopise: "Byl jsem příliš ožralý na to, abych si to užil".

Související