Novým generálním ředitelem Národní knihovny se stal Martin Kocanda. Do funkce ho ve středu jmenoval ministr kultury za KDU-ČSL Daniel Herman.

Bývalý vězeňský kaplan a člen vedení Českobratrské církve evangelické v čele knihovny vystřídá památkáře Petra Kroupu.

Jmenování Kocandy vyvolalo protesty odborářů, podle nichž nový ředitel nemá náležité odborné zkušenosti.

Na nového ředitele Národní knihovny, nejvýznamnější knihovní instituce v zemi, čeká především dokončení revitalizace sídla v Klementinu za miliardu korun.

Mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová sdělila, že odborová organizace knihovny má proti jmenování Kocandy vážné výhrady. "Velmi zkušeného a odborně fundovaného bývalého ředitele má nahradit člověk bez náležitých odborných zkušeností," uvedla.

Před Kocandou knihovnu vedl památkář Kroupa, vedením instituce byl však na dva roky jen pověřen.

Ministerstvo kultury po dvouletém provizoriu začalo hledat nového ředitele počátkem dubna. Do výběrového řízení se přihlásili tři kandidáti, vedle Kocandy a Kroupy ještě bývalý ředitel Sbírky starého umění Národní galerie v Praze Vít Vlnas.

Jednání výběrové komise se zúčastnili jen dva uchazeči, komise doporučila oba dva. Ministr se rozhodl pro Kocandu.

"Nového ředitele čekají nelehké úkoly spojené především s dokončením revitalizace Klementina. Ty budou vyžadovat zejména koncepční myšlení, znalost právních předpisů a v neposlední řadě schopnost odpovědné personální práce," uvedl ministr Herman při jmenování Kocandy.

Podle ministra tyto kompetence nový ředitel má a během své profesní kariéry je mnohokrát prokázal.

Martin Kocanda se narodil roku 1974, vystudoval teologii, speciální pedagogiku a práva. Byl kazatelem Bratrské jednoty baptistů, od roku 2000 členem a kazatelem Českobratrské církve evangelické.

Kocanda patnáct let působil ve věznicích, nejprve jako dobrovolník Vězeňské duchovenské péče a posléze jako jeden z prvních tří vězeňských kaplanů. Později pracoval jako právník v pardubické věznici, až se stal vrchním ředitelem kanceláře na generálním ředitelství Vězeňské služby v Praze, kde dosáhl hodnosti plukovníka.

Od února 2013 byl vedoucím tajemníkem ústřední kanceláře Českobratrské církve evangelické.

Kocanda pochází ze Slezska, dospíval v západočeských Kraslicích, maturoval na gymnáziu v Sokolově a první vysokou školu vystudoval v Olomouci, ke které má prý dodnes silný vztah.

"Manažerská práce v bezpečnostním sboru je jednodušší. Má jasnou strukturu, vydávají se rozkazy, pokyny. Lidé jsou připraveni plnit úkoly, ať už si o nich myslí cokoliv. Udělají, co se od nich chce, a pak si mohou v koutku někde zanadávat," řekl Kocanda evangelickému webu Český bratr.

"V církvi to je jinak, o všem se mezi zaměstnanci mnohem více diskutuje. Řídícímu pracovníkovi není dopřán luxus vydat pokyn a hotovo," dodal.

V roce 2010 Kocanda neúspěšně kandidoval do pardubického městského zastupitelstva za TOP 09.