Zhruba desítku míst v centru Plzně a dalších částech města oživuje sochařský festival Sculpture Line. Začal dnes a potrvá do 30. září.

První dva ročníky Sculpture Line se konaly v Praze, letos se akce kromě hlavního města rozšiřuje i na západ Čech.

Návštěvníci se mohou těšit například na barevné Průzkumníky Michala Gabriela, kteří budou kráčet po hladině vodní plochy v Mlýnské strouze hned pod centrálním náměstím. Gabrielův bronzový kůň obsadí další místo v těsném sousedství náměstí – Smetanovy sady.

Ve vědeckém centru Techmania se budou vznášet obří oceloví rejnoci nazvaní Andělé moří od Michala Trpáka, k vidění bude také rozměrná socha Bluetoo od švýcarského rodáka Marca Mosera.

K odpočinku má lákat barevná lavice u Rondelu a po setmění bude zářit betonová žraločí ploutev Sharkfin od Jaroslava Chramosty, která se vynoří z travnaté plochy nad Mlýnskou strouhou.

Svá díla do veřejného prostoru v Plzni rozmístili i další umělci, například Lukáš Rais, Veronika Psotková či Alexandra Koláčková.

Pražané se podle organizátorů mohou těšit na díla nestora českého sochařství Olbrama Zoubka. Sculpture Line představí několik jeho soch: Jinoch, Dívka, Muž a Žena mají nový domov na Andělu. Na nádvoří Novoměstské radnice pak bude po čtyři měsíce vítat kolemjdoucí, turisty i návštěvníky Zoubkův důstojný Rektor.

Na pražském Malostranském náměstí se má nacházet socha Františka Skály.

K zastávkám pražské "sochařské linky" bude dále patřit Tančící dům, Františkánská zahrada či instalace na hladině Vltavy. V Praze budou k vidění díla švýcarského sochaře Marca Mosera, Moniky Horčicové, Veroniky Psotkové, Václava Fialy, Ondřeje Olivy nebo Viktora Paluše.

Smyslem přehlídky Sculpture Line je umístit současná sochařská díla do veřejného prostoru tak, aby sem vnesla nové emoce, dala mu novou tvář či naznačila nové příběhy, uvádějí organizátoři.