Svou výtvarnou tvorbu od úterý na výstavě v pražské Galerii Nová síň představuje Martin Němec, známý hlavně jako muzikant. Po více než 30 let je spjat se skupinou Precedens, v níž jako zpěvačka začínala Bára Basiková.

Vystudovaný malíř Němec patří k silné generaci šedesátníků reprezentujících alternativnější kulturu 70. a 80. let v někdejším Československu. Jubileum oslaví 16. června, výstava se s odkazem na narozeniny jmenuje LX. Potrvá do 25. června.

Martin Němec vystudoval na střední škole průmyslovou grafiku a malířství na Akademii výtvarných umění.

V roce 1982 spolu s Janem Saharou Hedlem založil skupinu Precedens, ve které hrál na klávesy a stal se její vůdčí osobností i výhradním autorem. Od roku 2002 působí také v kapele Lili Marlene.

Na přelomu tisíciletí se Němec začal znovu více věnovat malování. Jeho tehdejší obrazy byly bez lidských postav, díla měla snový charakter, silně evokovala pocit osamění a prázdnoty.

Takové jsou z velké části i nyní vystavené obrazy v Galerii Nová síň, na nich už ale lidská figura nechybí.

Plátna odkazují k biblickým námětům, ukřižovanému Kristu, jiná k literatuře s židovskou tematikou či zobrazují známé Rorschachovy testy.

Martin Němec s Bárou Basikovou i dalšími interprety natočil desítky alb, vytvořil hudbu k mnoha filmům i k divadelním hrám a televizním seriálům.

Vydal také dvě knihy povídek (Stodola a Vana s výhledem). Podle jeho scénáře natočil režisér Juraj Herz celovečerní film T.M.A. a Milan Šteindler snímek Perníková věž.