Pád Berlínské zdi a zhroucení komunistického bloku byly nejpřelomovější události dějin od konce druhé světové války. Jistěže se na tom podepsali mnozí, od papeže Jana Pavla II. přes Ronalda Reagana, jeho nástupce George Bushe, dále Margaret Thatcherovou, Václava Havla až po Michaila Gorbačova. Ale jeden člověk zaujímá centrální postavení, protože věc nasměroval poté, co se začala odvíjet. Helmut Kohl. Je proto správné, že šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker navrhuje pro něj jako pro prvního člověka v historii udělat v následujících dnech celoevropský smuteční akt. Snad česká vláda dostojí okamžiku a nepostaví se k návrhu zády.

Kohl, zpočátku podceňovaný kvůli své údajné provinčnosti, během své kariéry vysmívaný i kvůli pumpkám, v nichž rád chodil nejen o dovolené, a na závěr zatracovaný kvůli zapletenosti do skandálu s tajnými sponzorskými dary pro svou stranu CDU, viděl v roce 1989 dál než ostatní. Thatcherová a Mitterrand měli své pochybnosti ohledně rychlosti, s jakou mělo být Německo sjednoceno. Kohl však tušil, že je věc nutné udělat naráz, dokud panovalo na obou stranách vnitroněmecké hranice nadšení − protože jinak by se nepovedla. Politiky i světovou veřejnost přesvědčil, že nově nabytá státní velikost, jakož i přestěhování metropole z Bonnu do Berlína nepovedou k renesanci jakéhokoliv militarismu. A faktem je, že nevedly.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru