Lídr britské opozice Jeremy Corbyn se na anglickém hudebním festivalu Glastonbury v sobotu dočkal přijetí jako rocková hvězda. Davu, jenž čekal na hlavní hvězdy večera, řekl, že miliony mladých voličů jeho Labour Party nikdo neumlčí.

Před volbami, jež se ve Velké Británii uskutečnily 8. června, byl Corbyn předem odepisován jako beznadějný levicový kandidát. Nakonec se mu ale podařilo získat vysokou podporu mezi voliči ve věku 18 až 24 let.

Výsledek Corbynových labouristů premiérce za Konzervativní stranu Therese Mayové zamezil v tom, aby získala parlamentní většinu.

Na Glastonbury, které se koná na farmě na severozápadě Anglie, šlo popularitu osmašedesátiletého Corbyna snadno odhadnout počtem hesel a triček na jeho podporu. V publiku jich bylo vidět víc než příznivců kapel Radiohead, Foo Fighters či Eda Sheerana, tedy největších hvězd festivalu. Dav při vystoupení šéfa Labour Party skandoval: „Ó, Jeremy Corbyne!“

Politik na pódium Glastonbury přišel po vystoupení britského písničkáře Craiga Davida a předtím, než začal koncert amerických raperů Run The Jewels. Ti už mají s politiky zkušenost, na americkém festivalu Coachella je vloni uvedl neúspěšný kandidát na prezidenta Bernie Sanders.

Lídr britských labouristů Corbyn, který chtěl mimo jiné postupně zrušit univerzitní školné, řekl, že mu bylo ctí vést stranu do voleb, v nichž zaznamenala nejvyšší nárůst příznivců od roku 1945.

„Ale ještě inspirativnější byl počet mladých lidí, kteří se poprvé zapojili do voleb. Udělali to proto, že už nechtějí být dále zostuzováni. Už nechtějí slyšet, že na jejich hlasu nezáleží nebo že jim je politika ukradená,“ řekl Corbyn aplaudujícímu publiku.

„Politika, kterou jsme začali, jen tak neskončí,“ slíbil.

Corbyna na Glastonbury pozval zakladatel festivalu, letos jedenaosmdesátiletý Michael Eavis.

Podle šéfa labouristů je festival cenný mimo jiné tím, že se na něm sejdou podobně smýšlející lidé – například ochránci životního prostředí.

„Existuje jen jediná Země. Ani Donald Trump nevěří, že by jinde byla nějaká další,“ řekl také Corbyn během svého projevu.

Pětadvacetiletá hudebnice Eleri Angharadová, která na Glastonbury přišla v corbynovském tričku, řekla, že veterán socialistické politiky na ni působí autenticky. „Snaží se lidem porozumět a oni oplátkou rozumí jemu,“ uvedla.

Corbynova popularita mezi mladými ji prý nepřekvapila, vidí ji na sociálních sítích. „Noviny nečtu. Neznám nikoho, kdo by je četl,“ dodala.

Úplně všechny návštěvníky Glastonbury si ale Corbyn nezískal. „Je velmi chytré slibovat lidem našeho věku, že zrušíte školné,“ uvedla osmnáctiletá Hannah, která 8. června volila poprvé v životě. „Snaží se získat hlasy těch naivnějších z naší generace.“

Jeremy Corbyn měl na Glastonbury vystoupit již vloni. Nakonec svou účast odřekl poté, co Británie hlasovala pro takzvaný brexit, tedy odchod z Evropské unie.

Levicový písničkář a aktivista Billy Bragg na letošním ročníku festivalu řekl, že brexit znamenal šok, jenž mladé lidi vloni přiměl začít se zajímat o politiku. V letošních volbách se tento zájem projevil.

„A byť to mladí nakonec nevyhráli, jejich společenské angažmá je teď intenzivnější než dřív,“ poznamenal. „Pokud to vydrží, mohou změnit britskou politiku. Všechny politické strany na ně budou muset začít brát ohled,“ dodal Bragg.

Také jiné okamžiky letošního festivalu Glastonbury přesahovaly do politiky. Někdejší frontman kapely Oasis Liam Gallagher svůj set zakončil písní Don’t Look Back in Anger, kterou věnoval obětem nedávných teroristických útoků a požáru věžového domu Grenfell Tower.

Výzkumná agentura Ipsos Mori uvedla, že v letošních britských volbách z 8. června byl věk faktorem, jenž názory voličů rozděloval nejvíc od roku 1979, kdy agentura začala měřit nálady veřejnosti.