Část závazků České filharmonie v Praze i v zahraničí po úmrtí Jiřího Bělohlávka převezmou dirigenti Petr Altrichter, Jakub Hrůša a Tomáš Netopil. Vedení orchestru se snaží zajistit, aby domluvené programy doznaly co nejméně změn, řekl generální ředitel filharmoniků David Mareček.

Nejvážnější problém podle něj představuje hledání nového šéfdirigenta. Česká filharmonie to již řeší, v nejbližších dvou měsících však nebude komentovat žádná jména, dodal Mareček.

"Odchod Jiřího Bělohlávka se na České filharmonii podepíše především lidsky. Je stále obtisknutý ve všem, co děláme. Z dlouhodobého hlediska je to pro nás velká ztráta a bude nám trvat rok až dva, než se pohneme dál," řekl Mareček.

Bělohlávek, který zemřel koncem minulého měsíce, měl řídit zahajovací koncert 122. sezony České filharmonie, který se uskuteční 19. října v Rudolfinu, dále šest abonentních programů, zájezdy do zahraničí i další koncerty.

"Oslovujeme dirigenty, hledáme řešení pro každý zájezd, snažíme se, aby se změnilo co nejméně programů," uvedl Mareček.

"Každý ví, že je to mimořádná situace, a snaží se něco udělat, aby se alespoň část naplánovaných projektů uskutečnila. Není to volání do prázdna. Například Petr Altrichter, Jakub Hrůša a Tomáš Netopil projevili nesmírnou vstřícnost a upravili si své závazky s orchestry, v nichž působí nebo se kterými spolupracují," podotkl.

V plném rozsahu se uskuteční také tři koncerty, které měl Bělohlávek s Českou filharmonií řídit na festivalu Dvořákova Praha.

Requiem Antonína Dvořáka 13. a 14. září provede se sólisty a Pražským filharmonickým sborem Jakub Hrůša. Přední český orchestr pak bude 20. září dirigovat Petr Altrichter s programem, který v sobě symbolicky spojuje mistrovská díla dlouholetých přátel Antonína Dvořáka a Johannese Brahmse.

Z provedení Dvořákovy skladby Requiem bude podle původního plánu pořízena nahrávka pro vydavatelství Decca.

Kandidáty na nového šéfdirigenta již Česká filharmonie má. O jejich výběru mimo jiné rozhodovalo, kdo bude nejlépe vycházet s hráči a který z dirigentů přijímaných orchestrem bude nejlépe fungovat směrem k abonentnímu publiku, nahrávacím společnostem, zahraničním pořadatelům i k ministerstvu kultury.

"Sešli jsme se s uměleckou radou orchestru a šéfy skupin a našli jsme jednotnou řeč v tom, jaké dirigenty bychom chtěli. Ale není to interpretační soutěž, proto neřekneme, v jakém pořadí je budeme oslovovat," uvedl Mareček.

Mezi kandidáty jsou podle něj domácí i zahraniční jména. Hospodářské noviny minulý týden napsaly, že orchestr by mohl zkoušet oslovit sira Johna Eliota Gardinera, Fabia Luisiho, Kenta Nagana, Jaapa van Zwedena, Marin Alsopovou, teoreticky Christopha Eschenbacha.

V úvahu by připadal také ruský dirigent Semjon Byčkov, s nímž orchestr dlouhodobě spolupracuje na Čajkovského projektu. Byčkov však dosud tvrdil, že šéfdirigentský post už nikde přijmout nechce.

Práce Jiřího Bělohlávka se teď v České filharmonii rozloží mezi tým dirigentů. Nový šéfdirigent by k orchestru mohl nastoupit nejdříve v říjnu 2018. "Je to tak padesát na padesát, musíme se o to pokusit," uvedl Mareček.

Turné České filharmonie naplánované na nastávající sezonu se uskuteční v plném rozsahu. Orchestr čekají například zájezdy do Velké Británie, Švýcarska, Rumunska nebo Rakouska. Absolvuje také koncerty v Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu.

"Ale máme řadu předsmlouvaných zájezdů od roku 2018 a někteří pořadatelé čekají, kdo pojede jako šéfdirigent. Proto musí být silný, aby se závazky předjednané pro Jiřího Bělohlávka dodržely," dodal generální ředitel České filharmonie.