Skoro jako na neonacistickém srazu si chvílemi mohl připadat návštěvník bezpečnostní konference, kterou minulý čtvrtek uspořádalo v hotelu Olšanka na pražském Žižkově nové politické hnutí BOS.

"Jsou to Židi, s židákama tu nejsou dobré zkušenosti. Proč je sem tahají? My chceme být Češi," ozývalo se z davu.

Plejáda obdobně ostrých výpadů proti demokracii, polistopadovému režimu, Evropské unii či NATO byla stejně pestrá jako složení účastníků.

Konferenci sice uspořádal nový politický subjekt, mající ambici dostat se do sněmovny, ale ústřední postavou byl bývalý plukovník Zdeněk Zbytek, muž, který pomohl dostat Miloše Zemana na Pražský hrad. Zbytek, který před akcí poslal pozvánku svým přátelům, dominoval řečníkům. Jak uvádí předseda hnutí BOS (Bezpečnost, odpovědnost, solidarita) Jaroslav Štefec, Zdeněk Zbytek hnutí při jeho založení poskytl a nadále poskytuje rady a konzultace, členem BOS se však odmítl stát.

Na akci dorazilo bezmála 150 lidí. A kromě es předlistopadových ozbrojených složek vystoupili i nejbližší spolupracovníci současného prezidenta − téměř výhradně s orientací na Rusko. Vedle exministra Zemanovy vlády Jaroslava Bašty, exposlance ČSSD Miloše Titze a současného poslance Zdeňka Ondráčka z KSČM, někdejší policejní "mlátičky" z roku 1989, byli přítomni zástupci prokomunisticky orientovaného Klubu českého pohraničí a Českého svazu bojovníků za svobodu.

Předseda hnutí BOS, plukovník Jaroslav Štefec, působil při prezentaci programu své formace jako chytrá horákyně. "Jsem zásadním odpůrcem vystoupení z NATO," odrážel zdánlivě prozápadně kritiku Severoatlantické aliance z publika. "Je lepší nyní zůstat v NATO než se nechat tlačit Evropskou unií do společné evropské armády," naznačil pak, že jeho "severoatlantická orientace" zase tak prozápadní není.

Zbytek poprvé po 28 letech mluvil na veřejnosti o armádě. Pochválil poslance, že v minulém týdnu ústavní většinou umožnili držitelům zbraní použít je podle vlastního uvážení v zájmu ochrany státu. "Zaplaťpánbu za ten zákon. Umožňuje vládě udělat domobranu z dvou set tisíc myslivců, kteří mají brokovnici. Většina z nás jsou myslivci, neznám organizovanější skupinu," prohlásil.

Dnešní nepřítel podle Zbytka není vidět, "ale je mezi námi". Smyčka kolem Česka se prý utahuje, v Paříži, Berlíně i ve Vídni se radikalizuje islamistická část populace. "Běžte do Vídně, tam se bojí jít žena i na nádraží, protože ji osahávají," tvrdí.

Ohlasy konference BOS v řadách odborníků na bezpečnost jsou negativní. "To je přesně to, co teroristé a fanatici chtějí, vytvořit islamofobii, a tím přiklonit na svou stranu muslimy, kteří se chovají slušně," řekl pro HN senátor a exministr vnitra František Bublan z ČSSD.

Podle bývalého federálního ministra obrany Luboše Dobrovského, který Zbytka po roce 1990 propustil z armády, jde o přímé ohrožení demokracie. "Zvolili jsme si politiky typu Zemana či Babiše, kteří dělají všechno pro to, aby oslabili naši demokracii. A v této oslabené demokracii se pak snadno množí struktury jako tato, která mi připomíná Lidové milice nebo nacistické SA," uvedl.