Americký prezident Donald Trump vyzval Rusko, aby přestalo se svými "destabilizačními aktivitami na Ukrajině" a zapojilo se do "společenství zodpovědných zemí" v jejich obraně "samotné civilizace před společnými nepřáteli".

Trump ve svém čtvrtečním projevu ve Varšavě potvrdil, že USA "pevně stojí za článkem pět" zakládající smlouvy NATO o společné alianční obraně. Zároveň Polsku poděkoval, že na svém území hostí kontingent amerických vojáků, což sami Poláci berou jako pojistku proti možné agresi ze strany Moskvy.

"Zásadní otázkou naší doby je, zda má Západ vůli k přežití," prohlásil Trump ve čtvrtek ve Varšavě. Už v pátek v Hamburku bude mít ovšem příležitost, aby ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi vysvětlil své názory, například právě svoji představu o řešení situace na Ukrajině či o příští roli Bašára Asada v Sýrii, přímo z očí do očí. Trump a Putin se spolu vůbec poprvé setkají na okraj summitu G20.

Ve Varšavě se americký prezident pohyboval na přátelské půdě. Současná polská vláda i prezident Andrzej Duda akcentují podobně jako Trump silné národní zájmy před globalizací, brání se imigraci, obě země navíc spojuje i ekonomické téma − dovoz amerického zkapalněného plynu (LNG) do Polska.

V pátek a v sobotu v Hamburku na setkání G20 Trumpa už ale čeká minové pole problémů a opozice vůči jeho politice, symbolizované heslem "Amerika na prvním místě". Trump reviduje tržní dohody USA se světem, které podle něho jeho zemi ekonomicky poškozují. Ze stejného důvodu na začátku června odstoupil od globální Pařížské dohody o klimatu.

Německá kancléřka Angela Merkelová, která předsedá jednání G20, avizovala "velmi složité" rozhovory a už předem se vůči Trumpovi kriticky vyhradila. "Kdokoliv věří, že problémy tohoto světa mohou být vyřešeny protekcionismem a izolacionismem, žije v bludu, dělá obrovskou chybu," uvedla před pár dny v projevu v Bundestagu. Potvrdila, že klimatická dohoda musí platit i přes absenci USA: "Klimatická dohoda je nezvratná, jednání o ní je uzavřené."

Merkelová ale přiznala, že nelze předjímat, v jaké závěry summit G20 vyústí. Na květnovém setkání skupiny G7 na Sicílii Trump v závěrečné deklaraci zablokoval právě zmínku o tom, že dohoda z Paříže je nezvratná a "centrální pro bezpečnost a prosperitu naší planety". Je možné, že v Hamburku se tento scénář zopakuje. Zároveň se zdá, že Trumpova administrativa nesleví ze své protitržní skepse. Ve středu, těsně před odletem do Evropy, Trump na Twitteru napsal: "Spojené státy udělaly jedny z nejhorších tržních dohod ve světové historii. Proč bychom měli pokračovat v dohodách se zeměmi, které nám nepomáhají?"

Summit G20 se koná jen několik dní poté, co Severní Korea provedla úspěšnou zkoušku mezikontinentální střely, schopné zasáhnout Aljašku. Středeční mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, jehož cílem bylo z podnětu USA uvalení nových sankcí na Pchjongjang, skončilo kvůli odporu Číny a Ruska bezvýsledně. Donald Trump ve čtvrtek ve Varšavě uvedl, že "USA zvažují velmi ostré kroky" vůči KLDR. Americká velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová prohlásila, že "možnost diplomatického řešení se rychle uzavírá" a USA musí zvažovat nasazení "všech svých kapacit, včetně značných vojenských sil".

Přímo v Hamburku bude severokorejská krize hlavním tématem separátní schůzky Trumpa s japonským premiérem Šinzóem Abem a novým jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Ještě zásadnější bude ale Trumpova schůzka s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Jejich vzájemný vztah se v posledních týdnech výrazně zhoršil. Trump je zklamán, že Peking podle něho nechce pomoci s řešením severokorejského problému. Čína pak poslední kroky USA, jako byl prodej zbraní Tchaj-wanu, označila za provokaci.

Přes zásadní témata, která bude řešit skupina G20, a navzdory vážnosti severokorejské krize ale může být celé dvoudenní jednání v Hamburku v médiích nakonec zastíněno schůzkou Trump−Putin. "Není žádná konkrétní agenda. Bude to o všem, o čem bude chtít prezident mluvit," odmítl Trumpův poradce pro národní bezpečnost H. R. McMaster předem definovat konkrétní témata.

Trump jde ale do jednání za složitější situace než Putin. Doma v USA jsou lidé z jeho loňského předvolebního týmu prošetřováni pro kontakty s Rusy a sám prezident čelí podezření, že se toto vyšetřování snažil zastavit.

Trump by potřeboval pozitivní výsledky, například dohodu o poválečném uspořádání v Sýrii. Jenže jakýkoliv ústupek, který by vůči Putinovi učinil, může být v USA považován za předem dohodnutou hru, o niž se jednalo už v loňské kampani.