Igor Lukeš, Václav Bělohradský, Lubomír Zaorálek
Meltingpot Global stage
středa, 18.45 hodin

Český historik působící v americkém Bostonu, filosof Václav Bělohradský, jenž v loňských senátních volbách neúspěšně kandidoval jako nestraník za ČSSD, a ministr zahraničí a současný volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek se setkají na jedné z prvních debat Colours of Ostrava. Hovořit budou o směřování České republiky a o tom, zda patří na Východ, nebo Západ. Debatu moderuje šéfredaktor ČRo Vltava Petr Fischer.

Kam směřuje současná hudba Slovenska?
Reflex Music Alarm stage
středa, 20 hodin

Katarína Máliková, nedávný pěvecký a skladatelský objev z vydavatelství Slnko Records, členové hudebního uskupení Balkansambel kombinující zdánlivě nesourodé hudební styly a Jarmila Vlčková, šéfka World Music Festivalu Bratislava, budou hovořit o trendech a směrech současné slovenské hudby.

alt‑J
Česká spořitelna stage
středa, 21.15 hodin

Kapela z britského Leedsu se pohybuje mezi alternativním rockem, popem a elektronickou muzikou. Před pěti lety získala anglickou hudební cenu Mercury Prize. "Děkujeme rodičům, že nás nenutili, abychom si našli práci," vzkázali tehdy čerství vítězové.

Leyla McCalla
Vítkovice Gong stage
čtvrtek, 18.30 hodin

Folková violoncellistka spjatá s americkým mětem New Orleans proslula jako členka kapely Carolina Chocolate Drops.

Před pár lety natočila poctu černošskému dramatikovi a básníkovi Langstonu Hughesovi i písně v haitské kreolštině, angličtině či francouzštině.

Na svou desku přes crowdfundingovou kampaň potřebovala sehnat 5 tisíc dolarů, nakonec vybrala čtyřikrát tolik. V Česku nyní se svou kapelou vystoupí poprvé.

Michael Kiwanuka
ArcelorMittal stage
čtvrtek, 20 hodin

Třicetiletý britský soulový zpěvák začínal jako předskokan slavnější Adele. Prorazil, když ho britská BBC zařadila na svůj seznam perspektivních mladých zpěváků BBC Sound of 2012. Od té doby vydal dvě desky a jeho píseň Cold Little Heart jako titulní song použili autoři miniseriálu HBO zvaného Sedmilhářky.

Kiwanuka hraje výtečně na akustickou kytaru, kterou na prvním albu Home Again postavil do centra instrumentace svých skladeb – kytara jeho písně zjemňuje a podtrhuje jejich elegickou a nostalgickou náladu.

"Na jednu stranu je to příjemný písničkový pop rock, který svou elegancí a jemností snadno okouzlí i nejběžnějšího posluchače. Pro znalce moderní hudby je zase požitkem sledovat všechny vlivy a osobnosti, které se na Kiwanukově akustickém soulovém projevu podepsaly," napsaly o albu Hospodářské noviny.

Donny McCaslin Group
Agrofert Fresh stage
pátek, 17.15 hodin

Špičkový jazzový saxofonista se vloni stal takřka popovou hvězdou: právě on se svou kapelou hraje na desce Blackstar, kterou zpěvák David Bowie vydal těsně před smrtí. McCaslin o tom v Ostravě pohovoří na debatním fóru Meltingpot a posléze zahraje se svým kvartetem.

V Česku nebude poprvé: už roku 2009 s bubeníkem Antoniem Sanchezem a basistou Scottem Coleym koncertovali v Kladenském divadélku, později vystoupili například v pražském klubu Jazz Dock.

V tehdejších rozhovorech McCaslin vzpomínal, jak kdysi přišel do jazzové sestavy Steps Ahead místo saxofonisty Michaela Breckera nebo jak v kvintetu Davea Douglase nahrazoval známějšího Chrise Pottera.

"Mým prvním opravdovým hrdinou byl ale John Coltrane, teprve pak přišlo období Breckera. To mě nakonec málem položilo, protože při studiích na Berklee měl na mě Brecker tak obrovský vliv, že jsem ho musel absolutně přestat poslouchat. Nemohl jsem si ho pustit celých dalších deset let, protože to začalo být vážně nebezpečné," řekl tehdy McCaslin v rozhovoru pro hudební časopis Harmonie.

Fred Dewilde
Meltingpot Kosmas / Argo
pátek, 18 hodin

Padesátiletý francouzský grafik, jenž publikuje pod pseudonymem Fred Dewilde, před rokem a půl přežil teroristický útok na klub Bataclan v Paříži. S traumatem se vyrovnal tak, že děsivý zážitek převyprávěl v komiksu, kde útočníkům svěřil podobu jezdců z biblické Apokalypsy. „Nepřítel nemá žádnou barvu, ani vyznání. Nepřítel – to je fanatismus, strach, šílenství, které vedly k válce,“ říká Dewilde.

O svém zážitku bude na debatním fóru Meltingpot hovořit s Katarínou Horňačkovou z Francouzského institutu v Praze a Tomášem Lindnerem a Tomášem Brolíkem z týdeníku Respekt.

Midnight Oil
Česká spořitelna stage
pátek, 21.30 hodin

Politicky uvědomělá australská rocková kapela byla v rodné zemi úspěšná už od 70. let minulého století.

V posledních letech nevystupovala, protože její frontman Peter Garrett působil ve dvou australských vládách jako ministr zdravotnictví a později školství.

Benjamine Clementine
ArcelorMittal stage
pátek, 23 hodin

Ještě před pár lety tento Brit v Paříži neměl kde spát a hrával na ulicích. Vloni za své debutové album získal prestižní Mercury Prize.

Letos na podzim vydá novou desku. Některé z čerstvých písní možná zahraje také v Ostravě.

Afro Celt Sound System
Česká spořitelna stage
sobota, 19 hodin

Jednou z nejvýrazněhších kapel takzvané etnické hudby, na Západě přezdívané world music, budou na letošních ostravských Colours britští Afro Celt Sound System. Čtrnáctičlenná britská skupina pod vedením producenta a kytaristy Simona Emmersona proslula už v 90. letech minulého století, kdy vystupovala na anglickém festivalu WOMAD hudebníka Petera Gabriela.

Sestava vydala několik úspěšných desek, než se roku 2007 na čas rozpadla. Znovu koncertuje od roku 2010, album Born vydala po pauze před třemi lety.

Nedávno se ale skupina rozpadla na dva celky: jeden se soustředil kolem kytaristy Simona Emmersona, druhý kolem producenta Martina Russella a Jamese McNallyho. Začala soudní pře o to, kdo bude značku Afro Celt Sound System dál využívat.

Teprve vloni před Vánoci band na sociálních sítích oznámil, že se někdejší členové dohodli: pod názvem Afro Celt Sound System bude nadále účinkovat skupina okolo Simona Emmersona, zatímco McNally a Russell si pro svůj projekt najdou nové jméno. Na Colours of Ostrava nyní přijede Emmersonova skupina.

"Multikulturalismus máme vepsaný v DNA. Je to naše základní politická a sociální hodnota. Nejde o pouhou filozofii, my tak skutečně žijeme. I proto bereme nárůst rasismu a extrémně pravicových hnutí tak vážně," řekl lídr skupiny Emmerson minulý měsíc v rozhovoru pro Lidové noviny, který s ním vedl dramaturg festivalu Jiří Moravčík.

Související