Tématem 17. ročníku festivalu židovské kultury Ha-Makom v Holešově budou Židé v umění a architektuře.

Přehlídka se uskuteční od 25. do 30. července. Nabídne přednášky, koncerty, výstavy, divadelní představení, minikurz hebrejštiny i ochutnávku specialit židovské kuchyně. 

Novinkou bude festivalový stan postavený na náměstí doktora Edvarda Beneše. Zájemci tam získají festivalové noviny a aktuální pozvánky, k zakoupení budou dárkové předměty i publikace o židovských památkách a Holešově. 

Stejně jako loni se uskuteční minikurz hebrejštiny, kterou bude ve třech lekcích vyučovat hebraista, překladatel a herec Jaroslav Achab Haidler.

Nejprve chce své "studenty" v Šachově synagoze učit číst hebrejské znaky, poté je vybídne ke čtení nápisů na židovském hřbitově.

Festival zavede návštěvníky také na holešovský zámek, na jehož nádvoří hned první večer vystoupí košická kapela Kaschauer Klezmer Band, do kina Svět nebo do restaurace Starý pivovar. Tam se bude servírovat židovská kuchyně.

"Kdo přijede do Holešova, může ochutnat šoulet, husu, různé blincesy a další židovské speciality. K tomu samozřejmě košer víno," říká Jana Slovenčíková z pořádajícího Městského kulturního střediska Holešov.

Na samém začátku festivalu otevřou zástupci města pietní areál na místě, kde do roku 1941 stávala Nová synagoga. 

Holešov patřil v minulosti k jedné z největších židovských obcí na Moravě. Tamní rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově 1700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté.

Související