Po zpěvákovi Chrisu Cornellovi ze skupiny Soundgarden náhle odešla další velká osobnost moderního rocku. Včera ráno bylo v jeho domě v jižní Kalifornii nalezeno mrtvé tělo Chestera Benningtona, jedné ze dvou vůdčích osobností souboru Linkin Park.

Úřady smrt vyšetřují jako sebevraždu. Došlo k ní pouhý týden předtím, než měla kapela vyjet na další světové turné spojené s letošní deskou One More Light. Tu minulý měsíc představila také na koncertě v Praze.

Benningtonovi bylo jednačtyřicet let, byl jedním z emocionálně nejsilnějších rockových zpěváků a zvláště to, co vložil do prvních desek své kapely zvaných Hybrid Theory a Meteora, dnes už patří do zlatého fondu nejlepších pěveckých rockových výkonů všech dob.

Také Benningtonův vášnivý projev v nahrávce Numb, jejíž videoklip se odehrává zčásti na pražském Karlově mostě, najde v rockové hudbě jen velmi málo srovnání.

Naopak na posledním albu One More Light se zpěvák předvedl v nečekaně zklidněné podobě. To, co se většině kritiků jevilo jako poprockový ústup od ostré hudby, pod vlivem Benningtonovy smrti náhle vypadá jako příznak vyčerpání, únavy a deprese. Ostatně první singl z této desky Heavy vypráví o depresi.

Chester Bennington pocházel ze středostavovské rodiny z Arizony, otec byl policejní detektiv. Rodina se ale rozpadla, když chlapci bylo jedenáct let, což se pravděpodobně podepsalo i na jeho dalším osudu.

Jak sám později říkal, bleskově propadl snad každé návykové látce, která byla k dostání. Ve škole byl fackovacím panákem. Více než čtyři roky jej údajně sexuálně zneužíval jistý muž.

Stále se opakující klasický rokenrolový příběh nadaného mladého člověka, který si projde peklem dřív, než se stane slavným. Bylo to tak za bluesmana Roberta Johnsona a je to tak dodnes.

Na psychickém dně, kterým procházel, byla Benningtonovi největší útěchou hudba. Už od počátku miloval kapely, z nichž byla cítit temnota – nejvíc Depeche Mode a Soundgarden.

Ještě v Arizoně začal zpívat s bandem Grey Daze. Jejich snímky prozrazovaly, že Bennington je velký talent. Když tak roku 1998 odešel, producent a lovec talentů Jeff Blue ho seznámil s partou mladých losangeleských muzikantů, z nichž velmi rychle vykrystalizovali budoucí Linkin Park.

Na svou dobu to byla skupina velmi neobvyklá – působili v ní dva výrazní vokalisté, přičemž druhý zpěvák Mike Shinoda měl blíž k rapu než k obvyklému rockovému zpěvu. Druhou specialitou Linkin Park byl turntablista čili operátor s gramofony Joe Hahn.

Už to ukazuje, že styl Linkin Park byl v době vydání jejich prvního alba Hybrid Theory naprosto nesrovnatelný s ničím, co v té době na hudební scéně existovalo. Jádrem jejich songů byl jasně ostrý, i když ne přehnaně tvrdý rock, ale prosakoval do nich také hip hop a elektronická hudba.

Linkin Park se trefili do toho, čím byla doba kolem roku 2000 těhotná. Žádný div, že jen v USA se prodalo 14 milionů nosičů jejich debutu. To ale nebylo nic proti ohlasu následujícího alba Meteora, jehož prodeje vyšplhaly k číslu 27 milionů kusů. Dodnes bývá řazeno mezi půl tuctu nejlepších desek nultých let.

Do Benningtonovy smrti vydali Linkin Park sedm úspěšných desek, i když poslední One More Light byla přijímána s rozpaky a některé hudební časopisy ji pro její až popovou měkkost označily za jednohvězdičkový propadák.

Bennington ale už jako renomovaný interpret rád působil mimo Linkin Park v dalších projektech. Vedl vlastní kapelu Dead By Sunrise, která roku 2009 vydala jedno značně nedoceněné album, a v letech 2013 až 2015 zpíval s renomovanou postgrungeovou kapelou Stone Temple Pilots místo psychicky podobně rozhozeného Scotta Weilanda.

Nezapomenutelná je také nahrávka staré skladby Riders on the Storm, původně od skupiny Doors, již Bennington pořídil s Carlosem Santanou.

Chester Bennington se nikdy netajil tím, že jeho vzorem byl o dvanáct let starší zpěvák skupiny Soundgarden Chris Cornell. Velmi se přátelili. Když před dvěma měsíci Cornell spáchal sebevraždu, na pohřbu mu Bennington zpíval Cohenovo Hallelujah. V té době také Cornellovi napsal otevřený dopis, v němž říká: "Aniž jsi to věděl, inspirovals mě mnoha způsoby."

Hvězda Linkin Park teď zemřela podobným způsobem jako Cornell a navíc přesně v den jeho nedožitých třiapadesátých narozenin. Slova z dopisu nabírají ještě ponuřejšího významu.

Související