Ve věku třiasedmdesáti let zemřel americký dramatik, scenárista, herec a hudebník Sam Shepard.

Podle mluvčího rodiny, na něhož se v pondělí odvolává agentura AP, zemřel minulý čtvrtek doma ve státě Kentucky na následky komplikací souvisejících s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS).

Shepard za drama Pohřbené dítě z roku 1979 získal Pulitzerovu cenu, za roli málomluvného zkušebního letce ve filmu Správná posádka z roku 1983 pak byl nominován na Oscara.

Napsal 44 divadelních her, mnoho knih, pamětí a povídek. Ve svém díle se často zabýval problémy rodiny na americkém Západě. Sám vyrůstal na kalifornském ranči.

Shepard se rovněž objevil v desítkách filmů, například v roce 1982 v životopisném snímku Frances o kontroverzní hollywoodské herečce Frances Farmerové.

V roce 2001 si zahrál ve válečném titulu Černý jestřáb sestřelen.

K filmům psal muž mnoha talentů Shepard také scénáře. Ten ke snímku Paříž, Texas (1984) režiséra Wima Wenderse mu vynesl nominaci na cenu britské filmové akademie (BAFTA) pro nejlepší adaptovaný scénář.

Podílel se také například na scénáři k filmu Zabriskie Point režiséra Michelangela Antonioniho.

Shepard se uplatnil i jako hudebník. Na konci 60. let hrál na bicí v country-rockové skupině Holy Modal Rounders. Jejich píseň zazněla v kultovní road movie Bezstarostná jízda.

Související