Plzeňský divadelní festival letos uvede polskou inscenaci Vše o mé matce, která na rozdíl od slavného filmu Pedra Almodóvara přiblíží ponurou atmosféru pozdně totalitního Polska.

Belgický soubor Kompanie přiveze černou komedii, jež paroduje severské krimi, avšak také kritizuje nárůst extremismu v evropské politice.

Diváci dále uvidí úspěšnou dramatizaci Dostojevského románu Zločin a trest, kterou s českými spolupracovníky v budapešťském divadle Vígszínház připravil režisér Michal Dočekal, bývalý šéf činohry českého Národního divadla.

"Letos přivezeme více zahraničních divadel, celkem osm v hlavním programu. Navíc všechny mezinárodní inscenace měly premiéru v loňském roce," uvedl ředitel festivalu Jan Burian.

Pořadatelé z programu upozorňují na bruselský soubor Das Fräulein (Kompanie) a jeho komedii Smutek.

Multimediální představení mělo úspěch na festivalu v Avignonu a diváky zavádí mezi svérázné obyvatele jednoho malého dánského ostrova. Přijíždí tam ambiciózní krajně pravicová politička, aby zahladila potenciálně skandální smrt své matky, již našli oběšenou na dánské vlajce uprostřed vsi.

Z Polska do Plzně dorazí i varšavské divadlo TR s inscenací Holzwege. Ta spojuje živou hudbu a příběh skladatele Tomasze Sikorského, průkopníka minimalismu.

S titulem nejlepší maďarské inscenace roku do Plzně přijede maďarskojazyčný rumunský soubor Národního divadla Tărgu-Mures.

Hlavním hrdinou znepokojivého a sžíravě ironického románu Klid, z něhož vychází dramatizace režiséra Radua Afrima, je spisovatel Andor, který se stará o matku, bývalou slavnou herečku, která přestala vycházet z bytu. Patologie vztahu mezi synem a matkou odráží patologii společenských vztahů 80. let, režisérem groteskně zvýrazněných.

Program festivalu tradičně doplňují domácí soubory.

Dvakrát je jako autor zastoupen Henrik Ibsen: Nora (Domeček pro panenky) v režii Jana Nebeského z pražského Divadla pod Palmovkou a Divoká kachna Komorní scény Aréna v Ostravě mladého režiséra Davida Šiktance, který děj přesazuje do současného paneláku.

Z Prahy vedle Dejvického divadla a Divadla v Dlouhé vystoupí i menší soubory – Divadlo Letí přiveze oceňovanou inscenaci Olga (Horrory z Hrádečku), soubor Boca Loca Lab pak poctu Umbertu Ecovi, inscenaci Bludiště seznamů.

Vstupenky na festival, jenž začne 13. září, se prodávají od 1. srpna.

Související