Americký prezident Donald Trump v pondělí po intenzivním veřejném nátlaku, včetně politiků z řad opozičních demokratů a vládních republikánů, ostře odsoudil bělošské extremisty, kteří mají na svědomí víkendové násilnosti ve virginském Charlottesville. Pachatelé rasistických útoků budou podle něj postaveni před soud.

komentář: Co postrkává Ameriku zpět k rasismu

Trump zdůraznil, že nenávist a bigotnost nemají ve Spojených státech žádné místo. "Rasismus je zlo a ti, kteří způsobují násilí v jeho jménu, jsou zločinci, stejně jako Ku Klux Klan, neonacisté, zastánci bělošské nadvlády a další nenávistné skupiny, které odporují všemu, co je nám Američanům drahé," prohlásil Trump podle agentury Reuters z Bílého domu.

Trump čelil ostré kritice za to, že v první reakci označil za viníky nepokojů "mnoho stran" a neukázal prstem přímo na bělošské radikály, ačkoli to učinilo mnoho republikánských zákonodárců a také činitelé v samotném Bílém domě.

Během demonstrací v Charlottesville najel 20letý neonacista autem do davu odpůrců bělošských radikálů, zabil jednu ženu a dvě desítky osob zranil.

Trump také slíbil, že federální bezpečnostní složky budou mít dostatek peněz na obranu a ochranu amerických občanů.

Násilí odsoudila také OSN. "Jsme proti rasismu a bigotnosti," řekl její mluvčí Farhán Hak z Pákistánu. "Domníváme se, že v našich společnostech nesmí existovat místo pro násilný rasismus, antisemitismus, xenofobii a diskriminaci, které jsme viděli v posledních dnech v Charlottesville ve Virginii," dodal.