Jako dítě nosil těžké brýle s hodně tlustými skly a lékaři prorokovali, že nebude nikdy pořádně vidět a možná přijde i o zrak. Tehdy, téměř před 30 lety, nebyly k dispozici operace laserem, které mohou cylindrickou vadu očí odstranit, a tak pětiletý Petr Jan Juračka žil asi půl roku u prarodičů v Pardubicích, aby mohl chodit do tamní speciální školky pro zrakově postižené. V ní kluci a holčičky cvičili zrak například vyšíváním vzorů autíček nebo mašinek.

Dnes vidí dobře. Oční vadu se usilovným cvičením a další léčbou, kterou pro něj zajistili rodiče, postupně podařilo spravit tak, že oči se staly dokonce jeho hlavním pracovním nástrojem. Jako fotograf a kameraman navštívil šest kontinentů a na případnou laserovou operaci, která by mu zrak zcela vyléčila, zatím nepomýšlí. "Každá operace je riziko a pro mě jsou oči všechno. Navíc medicína jde raketově dopředu a za pár let budou k dispozici třeba i jiné technologie," poznamenává 32letý Petr Jan Juračka v kavárně Mrtvá ryba na okraji areálu botanické zahrady v Praze na Slupi.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.