Na novou sezonu, která začne 13. září, chystá plzeňské Divadlo Alfa pět premiér. Hlavním hrdinou bude Kašpárek, který se objeví ve dvou inscenacích.

Divadlo opravilo hlavní sál, jehož sedačky, koberce i stěny jsou nově laděny do modré a černé barvy. Na opravy za 2,5 milionu korun si divadlo ušetřilo, říká jeho ředitel Jakub Hora.

Alfa v nové sezoně nasadí klasické loutkové pohádky a komedie – hry Kašpárek a mumie, Tajemný hrad v Karpatech či Umanutá princezna. Současně chystá náročné autorské projekty Panika v muzeu a Panská farma, které vznikají méně obvyklými a experimentálními cestami.

"Běžně děláme čtyři premiéry. Ale když jsou nápady, je třeba se jimi zabývat. Je to hrozně dobře, protože nejhorší je, když je divadlo vyprázdněné s nápady," uvedl Hora.

"Experimentujeme s Kašpárkem, klasickým loutkovým hrdinou mnoha generací. Věříme, že návrat Kašpárka na scénu potvrdí nestárnoucí kvality a také jeho životnost v současném loutkovém divadle. Zároveň chceme vrátit Kašpárka do repertoáru na oslavu jeho revolučního kolegy, který v Plzni sehrál klíčovou roli na podzim 1918," doplnil.

První premiérou, která se tento týden podruhé zkoušela, bude 9. října hra současného brněnského autora Jiřího Skovajsy nazvaná Kašpárek a mumie. Tu upravil emeritní dramaturg Divadla Alfa Pavel Vašíček. Příběh citlivě propojil s plzeňským prostředím.

Před deseti lety divadlo uvedlo Skovajsovu hru Kašpárek a indiáni, nová na ni volně navazuje. Veselé dobrodružství na cestě do Egypta s vlastními písněmi je určeno dětem z mateřských škol a prvních a druhých tříd základních škol či rodinám s dětmi.

V prosinci se divákům představí projekt Panika v muzeu, do něhož byli přizváni divadelníci z francouzsko-českého souboru La Pendue. Obdivovatelé spisovatele Julese Verna a filmové komedie Tajemný hrad v Karpatech se mohou těšit na loutkovou variaci příběhu.

Pro druhý stupeň základních škol, středoškoláky a dospělé bude určen titul Panská farma, který na květen 2018 připravuje kolektiv tvůrců společně s herci na motivy Farmy zvířat George Orwella.

Líbezná princezna, zakletý princ, starosvětský pan král, tajemná mořská víla a potrhlí muzikanti zase vystupují v komorní loutkové hříčce Umanutá princezna, nejnovější dramatizaci tradiční italské pohádky Princ krab.

Velkou událostí sezony bude 33. ročník divadelního festivalu Skupova Plzeň, který se ve dnech 13. až 17. června 2018 uskuteční i pod širým nebem a v centru města.

Přípravy již začaly, dramaturgie oslovila tvůrce z Česka, Francie, Německa a Tchaj-wanu. V jednání je nová hra Divadla bratří Formanů Deadtown.

Divadlo Alfa se také na podzim vydá do Dánska a do Spojených arabských emirátů.

V jednání je měsíční asijské turné v létě, které zahrnuje cestu po všech japonských ostrovech a po Tchaj-wanu.

Související