Dokument čínského aktivisty Aj Wej-weje o evropské uprchlické krizi, hororový film s herečkou Jennifer Lawrencovou či nejnovější dílo režírované Georgem Clooneym představí Benátský filmový festival, jenž začíná tuto středu.

O hlavní cenu, takzvaného Zlatého lva, budou na nejstarší kinematografické přehlídce světa usilovat přední hollywoodští autoři.

Několik let byl festival v Benátkách spíš na ústupu. Poslední roky však světu představil drama Birdman, vesmírnou Gravitaci, film o zneužívání dětí církví nazvaný Spotlight a vloni muzikál La La Land, které později všechny získaly cenu Oscar.

Italské přehlídce se tak vrátila prestiž a letos už je znovu považována za akci, kde si premiéru odbudou budoucí oscaroví favorité.

„Konečně si všechna velká hollywoodská studia uvědomila, že když s filmem přijedou do Benátek, mohou leccos ovlivnit,“ říká umělecký ředitel festivalu Alberto Barbera, podle něhož teď dramaturgie pro světovou premiéru snáze získává snímky, o něž usiluje.

Letošní ročník zahájí film Downsizing scenáristy a režiséra Alexandra Paynea v hlavních rolích s Mattem Damonem a Kristen Wiigovou. Vypráví o páru z americké nižší střední vrstvy, který se rozhodl nechat se zmenšit na velikost deseti centimetrů.

Film se odehrává na americkém Středozápadě, jeho režisér Payne začátkem tisíciletí proslul jako autor komedie Bokovka. Podle deníku Guardian je snímek ekologicky laděný a zabývá se budoucností v souvislosti s globálním oteplováním.

V programu dále figuruje psychologický thriller filmaře Darrena Aronofského zvaný Mother! s herci Jennifer Lawrencovou a Javierem Bardemem, fantasy snímek Guillerma del Tora z období studené války jménem The Shape of Water nebo drama Victoria and Abdul filmaře Stephena Frearse s Judi Denchovou v roli britské královny z 19. století. Tento snímek Benátky promítají mimo hlavní soutěž.

„Spousta filmů tu má silný oscarový potenciál,“ tvrdí Ariston Andersonová, kritička oborového časopisu Hollywood Reporter.

Andersonová lituje, že v hlavní soutěži je všeho všudy jeden snímek natočený režisérkou. Naopak si pochvaluje, že Benátky jdou s dobou a vytvořily samostatnou sekci pro snímky pracující s virtuální realitou.

„Vysílá to silný signál: že jde o novou uměleckou platformu, že budeme soudit díla, která pro ni vznikla, že ji přijmeme a vyčkáme, co z ní bude,“ dodala kritička.

Po jedenácti letech v čele poroty hlavní soutěže stane žena, americká herečka Annette Beningová.

K očekávaným filmům dále patří The Human Flow, dokumentární snímek, jejž čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej natáčel na vrcholu nedávné uprchlické krize v Evropě.

O filmu čínský rodák hovořil také začátkem letošního roku, kdy v pražské Národní galerii vystavil svůj obří člun s uprchlíky.

Podle uměleckého ředitele festivalu je Human Flow odvážným dokumentem a fakt, že jej Benátky uvádějí, sám o sobě představuje politické gesto. „Říká, že nejsme jen nějaký festival, nýbrž že se zajímáme o problémy současného světa,“ dodává umělecký ředitel Barbera.

Americký herec a režisér George Clooney se do Benátek letos vrací s titulem Suburbicon, který natočil podle scénáře bratří Coenů. Hlavní role v této temné komedii svěřil Mattu Damonovi a Julianne Mooreové.

Clooney se roku 2014 v Benátkách oženil a od té doby považuje Itálii za svůj druhý domov. „Benátky milují Clooneyho, Clooney miluje Benátky. Je tu sice Jennifer Lawrencová jako velká módní ikona, která vzbuzuje zájem, kamkoliv přijde, ale myslím, že na Clooneyho v Benátkách nikdo nemá,“ poznamenala kritička Andersonová z Hollywood Reporteru.

Třiačtyřicetiletá španělská herečka Penélope Cruzová a o pět let starší Javier Bardem jsou hvězdami dalšího nového filmu Loving Pablo, v němž Bardem ztvárnil kolumbijského narkobarona Pabla Escobara a Cruzová jeho milenku.

Agentura AFP dále upozorňuje, že hned v první den Benátského filmového festivalu diváci prvně spatří Nico 1988, životopisný film vyprávějící o posledních letech zpěvačky kapely Velvet Underground a múzy umělce Andyho Warhola.

Snímek natočila Susanna Nicchiarelli, hlavní roli ztvárnila pětačtyřicetiletá dánská rodačka Trine Dyrholmová.

Britský scenárista a režisér Andrew Haigh, který na sebe upozornil filmem 45 let, v Benátkách uvede svoji novinku zvanou Lean on Pete.

Australský filmař Warwick Thornton přiveze western Sweet Country, jenž se odehrává v jeho rodné zemi ve 20. letech minulého století a zabývá se vztahem bílých Australanů k místním původním obyvatelům, Aboridžincům.

Tunisko-francouzský filmař Abdellatif Kechiche, autor známého lesbického Života Adele, oceněného ve francouzském Cannes, do Benátek veze svoji novinku My Love: Canto Uno.

Ceny za celoživotní přínos kinematografii v Benátkách obdrží jedenaosmdesátiletý Robert Redford a o dva roky mladší Jane Fonda. Oba účinkují v dalším snímku, který Benátky uvedou ve světové premiéře – dramatu o nečekané lásce mezi dvěma staršími sousedy Our Souls at Night. Vyrobila jej internetová videotéka Netflix.

Festival bere v potaz nedávnou vlnu teroristických útoků v Evropě. U vchodu betonové zátarasy zpomalují příjezd vozidel a bezpečnostní opatření jsou oproti předešlým letům zvýšená.

V rámci sekce Venice Classics, která prezentuje výběr nejlepších digitálně restaurovaných snímků uplynulého roku, bude uveden zrestaurovaný celovečerní debut Miloše Formana Černý Petr.

Benátský filmový festival potrvá do 9. září, kdy budou uděleny hlavní ceny.