Česká televize na kanálu ČT art oslaví 50 let brněnské Husy na provázku a 110 let Divadla na Vinohradech.

ČT art ve svém podzimním programu dále nabídne cykly s Davidem Vávrou, Rudym Linkou, Jaroslavem Brabcem a Dariou Klimentovou. Pořady se zaměří na hudbu, architekturu, výtvarné umění i tanec.

Chybět nebude ani Kino art uvádějící slavné snímky světové kinematografie a sérii filmů režiséra Akiho Kaurismäkiho, informoval výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.

Výročí vzniku Husy na provázku se na podzim – vedle již odvysíláného pátečního přímého přenosu představení Lásky jedné plavovlásky, plavovlásky jedné lásky – bude věnovat stejnojmenný desetidílný dokumentární cyklus.

"Chtěl bych divákům představit tu neuvěřitelnou energii, s jakou půl století divadlo pracuje na uchvacujících inscenacích," uvedl režisér dokumentu Aleš Kisil.

Vinohradské divadlo vzniklo 24. listopadu 1907. Přesně v den výročí uvidí diváci ČT art v přímém přenosu hru Hašler v režii Tomáše Töpfera.

Režisér a principál Divadla na Vinohradech Töpfer je v případě přímých přenosů divadelních představení skeptický. "Jsou buď špatné, nebo ještě horší. U televizních obrazovek chybí účast publika," podotkl.

Obavy z přímého přenosu má též představitel hlavní role Petr Rychlý. "Já jsem se vždy přímým přenosům vyhýbal, takže očekávám trému, ale budu se snažit, aby byla tvůrčí. Budu si to chtít užít, ale vím, že to nervy budou. Představení je pro mě velice obtížné, zpívám tam 14 písniček a do toho hraje živá kapela, takže z té odpovědnosti mám strach," řekl Rychlý.

"Ale na druhou stranu je to něco nového a elektrizujícího, takže si myslím, že je to skvělý nápad a může si to užít i divák doma," dodal.

Na podzim budou na ČT art pokračovat také divácky oblíbené Šumné stopy, opět s architektem Davidem Vávrou, tentokrát z Rumunska.

Vlastní dokumentární cyklus bude věnován světově uznávané české tanečnici Darii Klimentové. "Pro klasický balet je velmi důležité stále získávat nové diváky, a to hlavně u mladé generace. Jsem vděčná, že jsem tuto příležitost dostala," řekla Klimentová.

Svůj prostor bude mít také klasická a popová hudba. Vedle záznamů a přímých přenosů různých koncertů ČT art uvede nový diskusní pořad nazvaný Linka, v němž jazzový kytarista Rudy Linka na své chalupě na Šumavě povede dialog s různými osobnostmi hudebního světa včetně Michala Davida či zpěvačky Martiny Bárty.

"Chci ukázat bezprostřednost, kterou je těžké nafilmovat. Já chci ukázat, že všichni lidi, co dělají hudbu, ji dělají s velkou radostí. A radost je v televizi ještě těžší ukázat. Nepotkal jsem na světě muzikanta, který by to dělal proto, že chce vydělat peníze," konstatoval Linka, který pro svůj pořad vyzpovídal mimo jiné kontrabasistu Miroslava Vitouše či kytaristu Johna Scofielda.

Zpěvačku Martinu Bártu Linka vyzdvihl jako nedávnou českou reprezentantku na soutěži Eurovize.

"Pro mě je Eurovize velká záležitost. Všichni znáte skupinu ABBA, ta zpívala v Eurovizi. Céline Dion zpívala v Eurovizi. Ale já se dozvěděl, že v Česku pro lidi Eurovize nic neznamená, protože je to komerční věc, šlágry – a hlavně jsme to nikdy nevyhráli," řekl Linka a prorokoval, že "přijde den, kdy Česká republika vyhraje Eurovizi".

Martina Bárta si natáčení s Linkou pochválila. "Byl to jeden z nejkrásnějších dnů u Rudyho na chalupě a u jeho manželky Anny. Nebrala jsem to jako plánované interview, to byl tak přátelský rozhovor, až jsem si kolikrát ani neuvědomila, že mám na sobě mikrofon," řekla Bárta a konkrétně zmínila třeba scénu natáčenou na louce, nad níž poletoval dron s kamerou.

"Zahráli jsme si, zazpívali, dokonce jsem pro sestřih byla nucená zatančit na Stevieho Wondera a zazpívat vánoční píseň," dodala Bárta.

Rudy Linka zase vyzdvihl, jak při příjezdu Michala Davida k němu na chalupu začali o Linku projevovat zájem jeho sousedi. "Já jsem s Michalem Davidem hrál v kapele, když mi bylo šestnáct. Je to výborný kluk, co má úžasnou energii, výborný muzikant," řekl Linka.

Kameraman a scenárista Jaroslav Brabec, jenž po dobu 40 let fotografuje současné umělce, pro ČT art přichystal pořad Orbis Artis. V něm představí portréty různých výtvarníků, třeba Pasty Onera.

Dokumentu se například podařilo zachytit, jak Pasta Oner vytvořil a následně prodal svůj komerčně nejúspěšnější obraz. "Plátno se nakonec dostalo do aukce galerie Kodl a vydražilo se za můj aukční rekord. V dokumentu jsou i záběry z aukční síně," uvedl Pasta Oner.

Kanál ČT art za čtyři roky existence odvysílal 4555 premiérových pořadů, z toho 305 koncertů, 162 divadelních představení a 563 nových českých dokumentů.

Přes 60 procent vysílání tvoří vlastní tvorba. Denně si kulturní stanici ČT pustí v průměru 127 tisíc dospělých diváků.