Krátký film nazvaný Kdo je kdo v mykologii režisérky Marie Dvořákové získal v kategorii hraných filmů jako jeden ze tří vítězů studentského Oscara za rok 2017.

Americká filmová akademie během 44. ročníku soutěže ocenila 17 studentských filmů v sedmi kategoriích, informovala Hedvika Petrželková z Českého filmového centra.

Z českých tvůrců získal cenu pouze Jan Svěrák v roce 1989 se svým krátkým filmem Ropáci.

Kdo je kdo v mykologii je filmovou hříčkou o mladém hudebníkovi, jemuž se na chvíli obrátí život vzhůru nohama, když se po taneční zábavě ocitne v podivném pokoji.

Plesnivé skvrny na zdech v něm mění tvary a lákají ho blíže poznat krásu ženského těla a objevit svět erotiky.

Dvořáková snímek natočila jako absolventský film na newyorské Tisch School of the Arts v koprodukci České republiky a USA.

Scénář napsala společně s Micahem Schafferem a Tonym Hendrou. Ve filmu hrají Joel Brady, Johana Schmidtmajerová a další.

"Už od dětství mě fascinovaly filmy, které využívaly triky a iluze k tomu, aby vytvořily velkolepou podívanou," uvedla Dvořáková v režijní explikaci.

"Chtěla jsem vyprávět příběh, který se sice odehrává v malé místnosti, ale přitom se jedná o největší dobrodružství, které si lze představit," dodala.

Při tvorbě snímku Dvořáková více než rok sbírala zbytky pětatřicetimilimetrového filmového materiálu v Evropě i v USA, protože si nemohla dovolit koupit nový film.

Většinu materiálu získala za nízkou cenu od produkce filmu Dítě 44, který v Praze točil před několika lety Ridley Scott.

Dvořáková je absolventkou pražské FAMU. Její krátké a dokumentární filmy byly promítány na řadě mezinárodních festivalů.

Mimo jiné získala cenu Annual Student Filmmakers Award of the Directors Guild of America, cenu Spike Lee Production Fund Award, bronzovou medaili International Advertising Awards v Šanghaji a první cenu v německé soutěži Porsche Awards.

Celkem bylo do letošní soutěže studentského Oscara přihlášeno 1587 filmů, z toho 267 z amerických a 89 ze zahraničních filmových škol a univerzit.

Cenu před lety vyhráli například Spike Lee či Robert Zemeckis.

Z českých tvůrců byli v minulosti na studentského Oscara nominováni ještě Miloš Zábranský (1982, Horečka všedního dne), Aurel Klimt (1998, Krvavý Hugo), Václav Švankmajer (2000, Test) a Ondřej Hudeček (2016, Furiant).