Odborové organizace spojené s Národním divadlem se ohradily proti kritikům nedávné návštěvy ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka za ČSSD v divadle.

Volebního lídra sociálních demokratů začátkem týdne kritizovali ředitelé českých divadel, herci či akademici. Podle nich divadlo zneužil k předvolební agitaci.

Zaorálek takovou interpretaci své návštěvy z minulého týdne odmítl. Tvrdí, že přišel na pozvání odborářů.

Také podle odborů chtěl Zaorálek vést dialog se zaměstnanci a teď kvůli tomu čelí mediální kampani.

Signatáři otevřeného dopisu Zaorálkovi trvali na tom, že jeho návštěva měla atributy předvolební akce. Dopis však jako "mediální kampaň" proti Zaorálkovi nyní naopak odsoudili předsedové divadelníků, unie profesionálních zpěváků i hudebníků divadla a Státní opery či odborů umělecko-technických zaměstnanců.

"Mediální kampaň kolem návštěvy ministra Zaorálka považujeme za hrubě účelový akt, který má za cíl dehonestovat úlohu odborových organizací," napsali v prohlášení.

Předseda Unie profesionálních zpěváků řekl, že podepsáni jsou zástupci všech odborů kromě činohry, takže zastupují zhruba 97 procent zaměstnanců divadla.

Signatářům otevřeného dopisu, mezi nimiž byli šéfové opery, baletu či činohry Národního divadla, herci, představitelé vysokých škol či místopředseda Senátu Jiří Šesták za STAN, vadilo, že volební lídr ČSSD Zaorálek v divadle vystoupil s projevem. Narušil podle nich také kolektivní vyjednávání.

"Nezneužívejte žádné divadlo pro volební reklamu! Važte si nezávislosti umělců v divadlech i jinde!" napsali.

Zaorálek ale tvrdí, že do divadla přišel na pozvání v rámci řady schůzek, které absolvoval s odboráři kvůli vyjednávání vládní koalice o růstu platů ve veřejné sféře.

"Nevěřil jsem svým očím, když jsem si přečetl, že jsem ohrozil bezpečnost, kolektivní vyjednávání i uměleckou svobodu Národního divadla," uvedl.

S ředitelem divadla Janem Burianem i dalšími signatáři se chce sejít, aby si situaci vyjasnili.

Odboráři tvrdí, že otevřený dopis šéfů divadel měl odvést pozornost od ochrany sociálních práv a zlepšení podmínek zaměstnanců.

"Zpolitizování samotného aktu návštěvy člena vlády dokládá dlouhodobou snahu zaměstnavatelů, v tomto případě divadel, o potlačení odborových organizací jako rovnocenného partnera," uvedli zástupci odborů.

Zaorálkovu návštěvu považují za snahu ministra vést dialog s řadovými zaměstnanci.

Předseda Unie profesionálních zpěváků Jakub Hrubý začátkem týdne potvrdil, že Zaorálek přišel do divadla na pozvání odborů.

Sboristé Národního divadla, kteří 8. června vyhlásili stávkovou pohotovost, se s vedením dosud nedohodli na kolektivní smlouvě. Bude-li jednání neúspěšné, jsou odboráři připraveni ke stávce, informoval Hrubý již před třemi týdny.

Spor se týká asi šesti desítek lidí, divadlo má víc než 1300 zaměstnanců.