Německý režisér Marcel Ophüls na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárního filmu v Jihlavě převezme Cenu za přínos světové kinematografii.

Dokumentaristka Helena Třeštíková ve světové premiéře uvede časosběrný dokument Manželské etudy po 35 letech. Znělku letošního festivalu vyrobil hollywoodský skladatel a experimentální filmař Jóhann Jóhannsson. Diváci uvidí také historicky dosud největší přehlídku tchajwanského dokumentu.

Ophüls ve svém díle zkoumá krutosti nacismu i pozadí mnichovské dohody. Festival uvede jeho klasické snímky jako Lítost a soucit nebo Hotel Konečná stanice, ale také málo známou analýzu mnichovské dohody Mnichov aneb Mír pro naši dobu z roku 1967.

Ophülsovy filmy byly oceněny mimo jiné na festivalech v Cannes a Berlíně. "1. listopadu oslaví pan režisér 90. narozeniny, naplánovali jsme malou oslavu," uvedl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Autor letošní festivalové znělky, islandský hudební skladatel a filmový režisér Jóhann Jóhannsson, v Jihlavě vystoupí hned v několika rolích.

Vedle přednášky o filmové hudbě uvede vlastní dokument Konec léta, který osobně doprovodí živou hudbou.

Helena Třeštíková označila Manželské etudy po 35 letech za svůj celoživotní projekt. "Jsem s těmi šesti dvojicemi v kontaktu už přes 35 let. Stali se součástí mého života – a já jejich," uvedla.

Při uvedení nových dílů filmových "etud" v Jihlavě bude pokřtěn knižní rozhovor Sběrná kniha, který s Třeštíkovou vedl publicista Pavel Kosatík.

Historicky dosud největší přehlídka tchajwanského dokumentu ve světě bude na jihlavské přehlídce rozdělena do několika bloků.

Věnovat se mají městským a venkovským impresím, sondám do intimních sfér člověka nebo různým podobám politicky a sociálně angažované audiovizuality.

"Setkala jsem se u Tchajwanců s nadšením a radostí, že někdo v Evropě má zájem o jejich filmový dokument," řekla dramaturgyně této sekce Andrea Slováková.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě se letos uskuteční od 24. do 29. října. Filmové projekce 21. ročníku se budou stejně jako loni odehrávat na osmi místech, jedno z nich bude opět v Třešti.

Festival je největší přehlídkou dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě.

Související