Vítězné či dramaturgicky výrazné filmy z festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes nabídne akce Be2Can, která se uskuteční od středy 4. října do příštího úterý 10. října v pražských kinech Lucerna, Evald a Světozor.

Od 12. do 18. října se festival přemístí do Plzně, Ostravy, Olomouce a Zlína, uvedl Ivan Hronec, šéf pořádající společnosti Film Europe.

Součástí doprovodného programu budou přednášky věnované režisérovi Paolu Sorrentinovi, přednímu ruskému filmaři Andreji Zvjagincevovi či Rubenu Östlundovi, švédskému filmovému sociologovi a držiteli Zlaté palmy z Cannes.

Připraveny jsou debaty o životě s AIDS, současném Rusku či střetu klasické kinodistribuce s Netflixem, tedy placeným poskytovatelem filmů na internetu.

"Festival Be2Can bude mít poprvé vlastní porotu. Nechá promluvit talentované zástupce nejmladší generace filmařů, kteří vyberou nejlepší snímek z aktuální selekce," upozornil umělecký ředitel přehlídky Aleš Stuchlý.

Podle něj v porotě zasednou studenti pěti kateder FAMU, kteří byli v posledních dvou letech oceněni na Famufestu.

V kině Lucerna diváky čekají diskuse i profily osobností, v budově DAMU pak projekce filmů doplní odborné úvody a panelové diskuse.

Podle Aleše Stuchlého se ve filmovém programu objeví tři vítězné snímky z prestižních evropských festivalů, dvanáct titulů v hlavní sekci a další významné filmy loňských ročníků.

Z Cannes do českých kin doputuje například snímek 120 BPM režiséra a scenáristy Robina Campilla, Nemilovaní od režiséra Andreje Zvjaginceva, thriller Nikdys nebyl s Joaquinem Phoenixem a horor Zabití posvátného jelena s herci Nicole Kidmanovou a Colinem Farrellem.

Festival zakončí drama Fatiha Akina Odnikud s Dianou Krugerovou oceněnou za herecký výkon.

Z Berlinale již kina začala promítat romanci O těle a duši oceněnou Zlatým medvědem, benátský festival bude reprezentovat vítězný film Lava Diaze nazvaný Ta, která odešla.

Všech sedm snímků italského architekta obrazů Paola Sorrentina bude představeno v první české retrospektivě tohoto autora od 5. do 11. října v kině Světozor.

Limitovaná edice Be2Can Festival Pass zájemcům umožní přístup na dvě projekce denně v kině Lucerna a Světozor za zvýhodněnou cenu 980 korun. Festival Pass se prodává na webu Goout.cz.

Společnosti Artcam Films a Be2Can Distribution také nově začaly sdílet distribuční strategii i náklady, což jim umožňuje uvést na tuzemský trh umělecky hodnotné filmy. Prvním takovým titulem je právě prvotina francouzského režiséra Robina Campilla 120 BPM, která si odnesla Velkou cenu poroty z letošních Cannes.

Po projekcích v rámci festivalu Be2Can bude mít snímek distribuční premiéru 30. listopadu.

Související