Ve věku sedmaosmdesáti let zemřel francouzský herec Jean Rochefort. Známý byl ze série filmů o Angelice nebo snímků o "velkém blondýnovi" s Pierrem Richardem.

Kníratý muž, jenž se prosadil především v 70. letech, účinkoval ve více než 100 titulech, mimo jiné po boku Jeana-Paula Belmonda. Získal tři francouzské ceny César, tu poslední roku 1999 za celoživotní dílo.

O Rochefortově úmrtí inforomovala agentura AFP. Hercova dcera řekla, že Rochefort zemřel v noci na pondělí v jedné pařížské nemocnici, kde byl hospitalizován od srpna.

Rochefort disponoval komediálním uměním i francouzským šarmem a mužností.

Jako komik exceloval například v titulech Velký blondýn s černou botou a Návrat velkého blondýna v 70. letech.

Největší slávu mu však vynesly vedlejší role, které vytvořil po boku slavnějších kolegů – například Jeana-Paula Belmonda ve snímcích Cartouche a Muž z Hongkongu či Michele Mercierové v sérii o Angelice.

V Angelice byl bývalým advokátem a později velitelem královské policie Degrezem.

Rochefort, narozený 29. dubna 1930, studoval herectví v Paříži a posléze na konzervatoři v Nantes, kde se seznámil právě s Belmondem.

Komediální nadání uplatnil nejprve v divadelním souboru, s nímž často vystupoval v kabaretech. Postupně přešel k náročnějšímu herectví v avantgardních divadelních společnostech. Krátce působil také v Národním divadle, kde byl partnerem Gérarda Philipa.

Mladý, talentovaný a pohledný herec skvěle zvládal klasiku i moderní dramata či komedie. Zákonitě nemohl ujít pozornosti filmařů. Od poloviny 50. let se začal objevovat na stříbrném plátně i v televizi.

Svůj první film natočil v roce 1956, jmenoval se Setkání v Paříži.

Postupně se Rochefort stal skvělým "přihrávačem" slavnějších kolegů a nezřídka svým výkonem zastínil i hvězdy francouzského filmu, k nimž se sám přiřadil až v sedmdesátých letech.

I když hrál postavy záporné, dokázal do nich vložit notný kus lidství, nadsázky a humoru, takže nepůsobily plošně a odpudivě. Některé jeho "černé typy" si diváci dokonce oblíbili.

V dvojici filmů o Velkém blondýnovi Rochefort hrál jedinečného šéfa výzvědné služby Touloseho, který rozehrává geniální špionážní partie.

Dále herec účinkoval v krimi Čas k umírání či Nevinní se špinavýma rukama, v psychologických dramatech Krab bubeník nebo Studený pot, v historických freskách typu Slavnost začíná, Kapitán Fracasse či Železná maska.

Často stál před kamerou jako jedinečný svůdce, čemuž napovídají i názvy filmů Sukničkář, Nenávidím blondýnky, Bože, jak hluboko jsem klesla či Záletník z roku 1976. Tato komedie patří k jeho nejlepším.

V pozdější době Rochefort začal ztělesňovat stárnoucí muže, kteří se musí smířit s tím, že leccos nebude jako dřív, nebo už to dokonce nebude vůbec – například ve filmu Manžel kadeřnice.

Řadu snímků Rochefort natočil v Itálii, velmi často vystupoval v televizi.

Poprvé se oženil v roce 1960 s polskou fyzičkou Aleksandrou Moscwaovou, od konce osmdesátých let byla jeho ženou Françoise Vidalová.

Rochefort měl zvláštního koníčka – věnoval se chovu dostihových koní a jeho stáj patřila ve Francii k uznávaným.

Související