Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v Česku vlastní televizi Nova a další stanice, ve třetím čtvrtletí zvýšila provozní zisk před odpisy a amortizací (OIBDA) o 30,1 procenta na 25,1 milionu dolarů (548 milionů korun). Firma to uvedla ve své úterní zprávě. V Česku však zisk o 4,3 procenta klesl a činil 12,6 milionu dolarů.

Celkové výnosy ve třetím čtvrtletí vzrostly o 11,1 procenta na 119,4 milionu dolarů (2,6 miliardy korun). V Česku vzrostly o 9,4 procenta a činily 42,7 milionu dolarů (932,7 milionu korun).

Firmě pomáhá růst zájmu inzerentů o televizní reklamu. Příjmy z ní vzrostly meziročně o desetinu. Dokonce o 20 procent se pak zvýšily tržby z placených kanálů.

"Naše vysoké tempo z první poloviny roku 2017 pokračovalo i ve třetím čtvrtletí, což nás staví do velmi dobré pozice, protože míříme do posledních měsíců roku a dává nám velmi silný základ pro další růst v roce 2018," uvedl jeden ze dvou generálních ředitelů CME Michael Del Nin.

CME zaznamenala růst tržeb na všech čtyřech trzích, kde nyní působí, tedy v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a v Česku. Společnost nedávno oznámila, že plánuje prodat své stanice v Chorvatsku a ve Slovinsku. Transakce by měla být dokončena ještě letos nebo nejpozději na začátku příštího roku. Zisk hodlá firma použít na částečné umoření dluhů. Náklady na cizí kapitál, které mají už nyní klesnout na šest procent, se po snížení zadlužení podle odhadů CME dále posunou dolů k úrovni 4,5 procenta.

“Zveřejněné výsledky hodnotíme pozitivně. Tržby meziročně výrazně vzrostly na všech trzích. Pokles zisku OIBDA v České republice o 4,3 procenta byl pro nás sice zklamáním, na druhou stranu rumunský trh výrazně předčil očekávání, když se OIBDA zvýšila o 22,9 procenta,” uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Akcie CME obchodované na pražské burze v reakci na výsledky ztrácejí tři desetiny procenta na 103,50 koruny za jeden cenný papír. Od začátku měsíce ale přesto přidaly 15 procent a přiblížily se tříletým maximům dosahujícím 108 korun na akcii.

Součástí CME je společnost TV Nova, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.

Tržby CME na jednotlivých trzích za třetí čtvrtletí 2017

  tržby
(v milionech dolarů)
meziroční změna
(v %)
Bulharsko 16 16,3
Česká republika 42,7 9,4
Rumunsko 40,5 9,5
Slovensko 20,4 14,1

Zdroj: CME

Vývoj akcií CME od začátku roku na pražské burze

Zdroj: Thompson Reuters

Kalendář výsledkové sezony na Burze cenných papírů Praha - 3. čtvrtletí 2017
  Datum zveřejnění výsledků Čas zveřejnění výsledků
Unipetrol 19. října 7:30
O2 Czech Republic 24. října 7:00
Central European Media Enterprises 24. října před trhem
Komerční banka 3. listopadu 8:00
Erste Group Bank 3. listopadu 7:30
Kofola ČeskoSlovensko 6. listopadu 17:00
ČEZ 7. listopadu 8:00
Fortuna Entertainment Group 9.listopadu bude upřesněno
Moneta Money Bank 9. listopadu bude upřesněno
Pegas Nonwovens 16. listopadu bude upřesněno
Vienna Insurance Group 29. listopadu bude upřesněno
Philip Morris ČR výsledky zveřejňuje pouze pololetně  
Stock Spirits výsledky zveřejňuje pouze pololetně  

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru