V čele poroty filmového festivalu Berlinale příští rok stane německý režisér, scénárista a producent Tom Tykwer. Informovali o tom pořadatelé akce, jejíž 68. ročník se uskuteční ve dnech 15. až 25. února 2018.

"Tom Tykwer je jeden z nejvýraznějších německých režisérů, i na mezinárodní scéně se etabloval jako velký filmový umělec. V mnoha filmových žánrech prokázal svůj výjimečný talent a svůj inovativní rukopis," poznamenal k výběru dvaapadesátiletého filmaře do čela poroty šéf festivalu Dieter Kosslick.

Dvaapadesátiletý Tykwer se nechal slyšet, že Berlinale je odjakživa jeho nejoblíbenější festival, který ho podporoval už v začátcích kariéry.

Loni porotu, která rozhoduje o udělení hlavní ceny festivalu, Zlatého medvěda, vedl nizozemský režisér a scénárista Paul Verhoeven.

Německý filmař Tykwer, který často sám komponuje hudbu ke svým snímkům, začínal jako promítač v berlínském kině. Upozornil na sebe roku 1998 nekonvenčním thrillerem Lola běží o život. Jeho úspěch ve světě pomohl Tykwerovi k tomu, aby roku 2002 natočil svůj první anglickojazyčný snímek Nebe v hlavní roli s Cate Blanchettovou.

Od té doby Tykwer natočil filmy Princezna a bojovník, Parfém: Příběh vraha nebo Atlas mraků, v němž se objevily hollywoodské hvězdy jako Tom Hanks, Halle Berryová či Susan Sarandonová. Na tomto snímku Tykwer spolupracoval s hollywoodskými filmaři Wachowskými, autory trilogie Matrix.

Tykwerovým zatím posledním snímkem je loňský Hologram pro krále v hlavní roli s Tomem Hanksem. Nedávno filmař natočil šestnáct dílů seriálu Babylon Berlin odehrávajícím se v meziválečné Výmarské republice.

Od chvíle, kdy měl seriál minulý měsíc premiéru v německé televizi Sky Deutschland, se práva na jeho vysílání prodala po celém světě, upozorňuje agentura AFP.

Berlínský filmový festival vedle přehlídky v Cannes a Benátkách patří k největším na světě. Letos na něj zavítalo kolem 300 tisíc návštěvníků.

Jména dalších členů poroty ani program festivalu zatím znám není.

Související