Masarykův ústav a archiv Akademie věd mají novou budovu v pražské Gabčíkově ulici. Nachází se v ní také nový depozitář Knihovny T. G. Masaryka.

Knihovna, která čítá kolem 185 tisíc svazků, bude zpřístupněna veřejnosti.

Na pondělní otevření nové budovy dorazila také pravnučka prvního československého prezidenta Charlotta Kotíková.

Knihovna obsahuje odbornou literaturu, beletrii i celé ročníky časopisů. Část Masarykovy knihovny vlastní Univerzita Karlova. Aby sbírka mohla být scelena, rektor Tomáš Zima a ředitel Masarykova ústavu a archivu Luboš Velek podepsali smlouvu o svěření univerzitní části sbírky do správy ústavu.

Předsedkyně Akademie věd České republiky Eva Zažímalová uvedla, že domluva mezi oběma institucemi byla rychlá. "Až bude knihovna příslušným způsobem uspořádána, bude sloužit nejen badatelům, ale také veřejnosti," řekla Zažímalová.

Masarykova pravnučka Charlotta Kotíková otevření knihovny a archivu ocenila. Uvedla, že zpřístupnění odkazu může prospět světu, který je dnes "na rozhraní nebezpečných momentů", kdy je světová politika "labilní".

Kotíková také doufá, že dokumenty se podaří postupně zdigitalizovat, aby k nim zájemci měli snazší přístup.

Ústav T. G. Masaryka zřídil sám Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1932. Chtěl, aby se tato instituce věnovala jeho odkazu. Po 85 letech se tento jeho úmysl konečně naplní, řekl toto pondělí ředitel ústavu Luboš Velek.

Zpracování fondu se pracovníci ústavu věnují postupně, kromě knihovny je čeká také zhruba 2500 krabic s osobním archivem. "Je to největší osobní archiv v České republice," řekl Velek.

Ani Masarykova knihovna nebyla nikdy řádně zkatalogizována. "Kdybychom ty knihy dali do jedné řady, bylo by to odhadem 5,5 kilometru," uvedl Velek. Masaryk původně ústavu svěřil také muzeum. Z něj ale po období totality téměř nic nezbylo.

Nová budova Masarykova ústavu a Archivu je v Gabčíkově ulici na Praze 8, v těsném sousedství domu, kde tato instituce sídlí od roku 2005.

Ředitel Velek řekl, že stavba trvala zhruba 1,5 roku a stála 37 milionů korun. Rozsáhlou rekonstrukcí prošel také depozitář, náklady byly 21 milionů korun. Peníze šly z rozpočtu Akademie věd České republiky.

Související