Nostalgie se mě moc často nezmocňuje, nicméně když se dostaví, je tím silnější. Takhle nějak vypadal předvánoční shon, když mi bylo dvacet. Začínal týden před Štědrým dnem, v klidu se nakoupily brambory, okurky, majonéza, kapři, tentýž den se stihly sehnat i dárky − hadříky, botky, rádia, nanejvýš sem tam někdo dostal knihu, magič nebo džíny, výjimečně bicykl, víc toho k mání nebylo. Prostě osmdesátá léta. Napovídala by tomu i ta pěticípá hvězda na špici vánočního stromku. Blondýna druhá zprava by klidně mohla být moje třídní učitelka a žena vpravo se tváří jako sestra mojí matky…

Přečtěte si další vánoční povídky

Petr Stančík: Genetika bramborových salátů (s fotografií Dity Pepe)

Ondřej Neff: Nevhodný dárek (s fotografií Jana Šibíka)

Iva Pekárková: Děvčeti se musí (s fotografií Honzy Mudry)

Miloš Urban: Kometa (s fotografií Sáry Saudkové)

Což mi připomíná Vánoce, kdy jsem dva dny před Štědrým dnem absolvoval s kamarádem z gymplu klasickou noční procházku s láhví nějakého čúča v mošničce. Padala tma a my jsme − pubertální pitomci − brousili kolem potoka Rokytky. Tamtéž nás oslnila světla reflektorů auta, z něhož se vysoukala policejní hlídka a zkontrolovala nám občanky. Zapsali si nás, chvíli slovně machrovali, načež odfrčeli.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.