Pro někoho mají nadcházející svátky především duchovní rozměr spojený s narozením Božího Syna a Spasitele lidstva. Jiný se těší na sváteční setkání s blízkými, dalšího oslovuje neopakovatelná atmosféra, nazdobený stromek, štědrovečerní obdarovávání... Co znamenají nadcházející dny pro vás?

Co je pro vás o Vánocích nejdůležitější?

Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Podle mého nejdůležitější je zpráva, kterou Vánoce přinášejí: Narodilo se dítě, které přináší záchranu - tedy je možný nový začátek a velké věci jsou stále před námi, i pro nás výzva k odvaze a činu. Symbol nejen pro křesťanskou tradici.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Možná ten pradávný magický význam Slunovratu. V době, kdy je kolem nás největší temno, je třeba uchovat to světlo v sobě a pomoci mu prozářit se navenek a tu temnotu vůkol zevnitř postupně rozsvěcovat.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Trochu jiné pohádky než každý den ve zprávách.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Téměř nepozorovaně se Bůh přidal mezi utečence, všchni jej a jeho blízké předběhli s ubytováním. Stal se člověkem, migruje s námi. Jen tak tak uniká zbraním, snáší pomatenou náboženskou dobu a dává nám podíl na svém božství. Co bychom ještě chtěli!?
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Tím, že se ani nepokusím o neotřelou odpověď, snad dám dostatečně najevo úctu, kterou k tomuhle svátku chovám.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Připravit se v tomto povýtce křesťanském národu, odmítajícím jinověrce i solidaritu v pomoci uprchlíkům, po hektickém adventu na poklidný masopust.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Nejlepší na Vánocích jsou děti a když nejsou žádné zrovna po ruce, tak možnost vzbudit DÍTĚ v sobě a prožívat ten čas jeho vnímáním a cítěním. A pak ještě radost, když se dárkem skutečně trefím.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Zpomalit to stále více zběsilé tempo, které dnešní život provází. A užívat si všech těch skvělých "věcí", které dnes máme a které jsou obvykle důležitější než ty, za kterými se celý rok tolik honíme...
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Zaslechnout hektickým provozem a lomozem přehlušenou a dnes těžko srozumitelnou zprávu o "neslýchaném vtělení", dnešním jazykem řečeno o "křehkém lidství". A být při tom spolu se svými nejbližšími.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Vím, že Vánoce jsou podstatné kvůli jiným věcem (Kristovu narození, naději, světlu, radosti a lásce), ale pro mě jsou o Vánocích nejdůležitější knížky. Ponořit se do nich a číst a číst.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Celé Vánoce jsou pro mě především vzpomínkou na dětství, kdy člověk jenom byl a nemusel se zabývat tím příšerným obstaráváním.
Zbyněk Vybíral
Zbyněk Vybíral
psycholog
Udělat blízkým lidem kolem sebe radost. A sobě taky. Zastavit se. Shodou okolností, ač sám ateista, začetl jsem se do knížky Salesiána o duchovních cvičeních, o rozjímání. Jakkoliv to zní možná zastarale, patří k tomu nejdůležitějšímu porozjímat.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Božská skutečnost nebo božská kvalita života je tématem vášnivého potvrzování a popírání. Záleží na ní. Křesťanské vánoce k tomu mají co říct: Bůh není k nalezení jinak než jako člověk. Lidskost je odpovědí na touhu po božství.
František Fuka
František Fuka
publicista
O Vánocích je pro mě nejdůležitější mentální zdraví. Takže pojedu mimo ČR.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru