Jestliže se loni v mnoha zemích stalo souslovím roku "fake news", tak tento rok je horkým kandidátem "Netzwerkdurchsetzungsge­setz". Jistě, kromě Němců to není schopen nikdo vyslovit, přesný překlad "Zákon zlepšující prosazování práva v sociálních sítích" také nezní zrovna sexy. Ovšem už teď je jasné, že jde o mimořádně důležitý prubířský kámen svobody projevu nejen v Německu, ale potažmo v celém západním světě.

O co jde? I v souvislosti se zmíněnými fake news, tedy epidemickým rozšířením dezinformací různého druhu za notné pomoci internetu a především sociálních sítí, se Němci rozhodli vstoupit do nové informační epochy nejen technologicky, ale i svým právním kodexem.

Místo zdlouhavého řízení u soudů, které se hodilo do doby hierarchizovaných a neanonymních masových médií, nakázali Twitteru, Facebooku či třeba YouTube reagovat v řádu hodin a znepřístupnit, či dokonce smazat sdělení odporující zákonům země.

Na první pohled s tím není žádný problém. Pokud někdo podněcuje k rasové nenávisti či šíří zakázanou propagandu, tak nemá dostat prostor k vyjádření ani v novinách, ani na Twitteru.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.