Rozhodnutí o výstavbě nových jaderných energetických zdrojů musí padnout co nejdříve a stále není jasné, kdo reaktory zaplatí. Politici na nových blocích jaderné elektrárny trvají, platit je ale dlouhodobě odmítají. Vedení polostátní firmy ČEZ proto navrhlo, že by se firma mohla po vzoru německých energetik rozdělit. A nyní konečně představilo variantou, která je podle managementu nejlepší.

„Nejlépe hodnocenou alternativou je transformační možnost, která odděluje jaderné a konvenční zdroje od distribuce a nové energetiky,“ říká studie, kterou si ČEZ nechal od týmu expertů zpracovat. Preferovaný scénář studie navrhuje, aby v rukou státu zůstala ze 100 procent jaderná aktiva, tradiční výroba elektřiny (tedy uhelné, plynové a velké vodní zdroje), těžba uhlí (tedy Severočeské doly) a velmi výnosný trading.

Do nové firmy by přešla distribuce, obnovitelné zdroje, prodej energií menším odběratelům a nedávno založené ale velmi ambiciózní ČEZ ESCO, které se zaměřuje na energetické služby pro firmy a tzv. novou
energetiku. Tedy vše od osvětlení, zateplení až po dodávky energií. Kromě ESCO by se jednalo o státem regulovaná odvětví.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se