Omluvným tónem poznamená, že nebyla geniální dítě, a proto žádná z jejích vzpomínek nesahá dál než k hranici dvou a půl let. Nejspíš se domnívá, že je to málo. Z toho období si však Zdenka Prouzová vybavuje několik obrazů, jež posluchači, který se ještě dokáže naladit na dětské emoce, okamžitě ožijí. Třeba jak stávala s kamarádem, chlapcem jménem Rudko, v postýlce týdenních jeslí ve Starém Smokovci a přes okno sledovala tramvaje přijíždějící k nedaleké zastávce. Mávala na ně, protože si myslela, že každou z nich jede máma. Vzpomíná si také na trojúhelník žlutého světla, který se v noci objevoval pod dveřmi dětské ložnice, když je kontrolovala ředitelka jeslí. Dokonce si dodnes pamatuje její jméno.

"Mamince jsem týdenní jesle nikdy nezazlívala, brala jsem je jako danost," říká Zdenka Prouzová, šedesátnice s mladým hlasem a smířlivým přístupem k životnímu období, z nějž na ni dodnes vane "neradost a prázdnota". "Rodiče neměli jinou možnost, jak se o mě postarat. Když se vzali, byli mladí, bydleli na ubytovně a pracovali na směny. Máma dělala v telefonní centrále a vyzvedávala si mě podle toho, jak měla volno. Do týdenních jeslí jsem začala chodit v necelém roce," líčí žena okolnosti nástupu do instituce, jež v druhé polovině 50.  let zažívala rozmach; útlum přišel zhruba o 10 let později.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.