Sedmdesáté výročí komunistického puče z února 1948 si Česko připomíná "stylově". Komunisté míří k největšímu podílu na moci za posledních 28 let. S velkou pravděpodobností budou silou, která podpoří vládu Andreje Babiše a sociálních demokratů, za což si samozřejmě nechají řádně "zaplatit". Nástupnickou stranu totalitní KSČ navíc aktivně legitimizuje prezident Miloš Zeman, který vystoupí dokonce na jejich sjezdu.

To vše v době, kdy premiérem je registrovaný spolupracovník komunistické tajné policie, který se pohrdavě vyjadřuje o fungování demokratických institucí ("sněmovna je žvanírna") a uvažuje o jejich osekávání (nápad na zrušení Senátu). Děje se to všechno zcela demokraticky, za většinového souhlasu Čechů. Jako bychom si říkali "už je to všechno dávno, dnes je všechno jinak, nic s ničím nesouvisí".

Možná to tak je. Možná. Přesto je dobré pokusit se zformulovat lekce, které nám sedmdesát let starý komunistický puč udělil a které nám mohou být zatraceně užitečné i dnes.  

1. Přesvědčení většiny není vždy správné

V únoru 1948 se dostali komunisté k moci za souhlasu podstatné části obyvatel Československa. Dnes víme, že to byl začátek největší katastrofy naší novodobé historie.

Je zřejmé, že většinové rozhodnutí nerovná se vždy rozhodnutí správné či pravdivé. To je třeba si připomínat a pečovat o liberální pól dnešní demokracie, neredukovat ji na vládu většiny. Dobrá a skutečně humánní společnost není ta, kde neomezeně rozhoduje většina, ale ta, kde se dobře či alespoň snesitelně žije menšinám, ať už je chápeme "třídně", sociálně, nábožensky či etnicky.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru