Nejvzácnější československá známka ze sbírky filatelisty Ludvíka Pytlíčka ze Semil se v neděli v aukční síni Burda Auction v Obecním domě prodala za 7,8 milionu korun. Její odhadní cena byla pět až sedm milionů korun. Dražbou zelené žilkované čtyřkoruny s černým převráceným přetiskem Pošta Československá 1919 s vyvolávací cenou čtyři miliony korun vyvrcholil prodej částí největší sbírky československých známek z let 1918-1939.

Výsledná částka představuje kladívkovou cenu, nezahrnuje tedy aukční provizi, která činí 19 procent.

Sběratel Pytlíček koupil známku v roce 1996 za 2,6 milionu korun od jejího původního majitele, který ji po roce 1989 dostal zpět v restituci. Znám je pouze jediný exemplář.

V aukci byla známka naposledy před 90 lety, když zemřel její první majitel Jaroslav Šula. V brněnské aukční síni Přehnálek se v roce 1928 prodala za tehdy výjimečnou částku 32 tisíc korun. Zakoupil ji vídeňský filatelista Kraus. Po něm se ve třicátých letech jejím majitelem stal sběratel Zdeněk Kratina. Po roce 1945 stát známku zabavil a uložil v Poštovním muzeu v Praze. Následně se coby nejvzácnější československá známka objevila na světových výstavách Praga 1968, 1978 a 1988.

Prodejem nejvzácnější československé známky vyvrcholila postupná dražba Pytlíčovy Zlaté sbírky s 5000 listy, kterou zahraniční pojišťovny oceňovaly na víc než 100 milionů korun. Filatelista se rozhodl ji rozprodat, neboť jeho děti filatelistický koníček nezdědily. Její první pětinu prodal loni za deset milionů korun.

Pytlíček patří do nejprestižnějšího světového klubu majitelů filatelistických rarit Club 100 de Monte Carlo de l ́Elité de la Philatelie, jehož členkou je mimo jiné i anglická královna. Svoji vzácnou sbírku známek vydal v roce 2008 i knižně. Sběratel měl spory se Svazem českých filatelistů kvůli podezření z obchodování s padělky, soud ho ale osvobodil.

Čech koupil i nejslavnější známky

Jsou to už ale dva roky, co má Česko výraznou stopu ve světě investičních známek. Tehdy anonymní český sběratel koupil v soukromém obchodu za sumu okolo sto milionů korun dvojici nejslavnějších známek světa – modrého a červeného mauritia. Kromě toho dokázal získat i takzvaný Bombay Cover – tedy dopis se dvěma červenými mauritii. Za ten zaplatil v aukci na konci roku 2016 kolem 65 milionů korun. Společně je tato sbírka mauritiů větší a cennější než soubor v držení britské královské rodiny.

"Na světě se ještě nikdy nestalo, že by měl někdo zároveň tento dopis a modrého mauritia, on má přitom ještě červeného," popisuje výjimečnost nákupu znalec, publicista a obchodník se známkami František Beneš. Podle něj se jen samotný dopis prodal v šedesátých letech minulého století za ekvivalent 300 kilogramů ryzího zlata.

Tajemný patriot se nákupem dostal do exkluzivního klubu, však je také modrých mauritiů na světě jen 11 kusů, červených pak čtrnáct. Pro každého filatelistu představují svatý grál, a proto za tyto kusy utrácejí horentní sumy. Privilegium vlastnit takovou známku bude stát do budoucna stále více. Zájemci si tyto jedinečně kousky (a nejen je) budou moci prohlédnout na Světové výstavě poštovních známek Praga 2018 v srpnu letošního roku. 

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se